Voda po holení

Zpět na27. 12. 2022 Návody

Voda po holení je nepostradatelným produktem v péči o pokožku
péče o pleť pro muže

Voda po holení je dalším typicky pánským výrobkem, který si můžete vyrobit doma. Její výroba není složitá a nevyžaduje zahřívání, takže ji zvládnou i začátečníci.

Usmievajúci sa muž, používa vodu po holení z prírodných surovín. Stojí pred bielym pozadím.

VODA PO HOLENÍ - SUROVINY

K výrobě vody po holení budeme potřebovat esenciální oleje v kombinaci s vodou - protože ty jsou
jedná o výrobek na bázi vody, bude nutné použít rozpouštědlo, které umožní spojení vodních a olejových složek. Protože voda po holení neobsahuje alkohol, bude méně dráždit pokožku a v případě potřeby ji lze použít i jako parfém.

SLOŽENÍ fáze %

A Demineralizovaná voda 60,80
A Rozmarýnový hydrolát 30,00
A Rostlinný glycerin 5,00
B rozpouštědlo Symbio solv clear plus 2,40
B éterický olej ze santalového dřeva 0,30
B Koriandrová silice 0,10
B Levandulový éterický olej 0,10
B Esenciální olej z cedrového dřeva 0,30
B Konzervační prostředek Euxyl PE 9010 1,00
Lahvička s rozprašovačem ---

Suroviny na výrobu vody po holení v plastových nádobách, sklenených fľaštičkách na bielom pozadí.

VODA PO HOLENÍ - POSTUP

1. Důkladně vydezinfikujte veškeré náčiní, nádoby nebo obaly, které budete používat, například etanolem.
2. Odvažte suroviny fáze A - demineralizovanou vodu, hydrolát a glycerin do jedné nádoby, dobře promíchejte.
3. Do druhé nádoby odvažte suroviny fáze B, tj. rozpouštědlo, éterické oleje a konzervační prostředek.
Opět dobře promíchejte a ihned přidejte suroviny fáze A (vodnou směs).
4. Důkladně promíchejte vodu po holení, aby se solubilizátor zcela rozpustil a jednotlivé složky se dobře spojily.
5. Naplňte přípravek do vybrané dezinfikované lahvičky s rozprašovačem.

VODA PO HOLENÍ - TIPY A TRIKY

Vzhledem k tomu, že výroba vody po holení je opravdu snadná, nemusíte si s ní dělat vůbec žádné starosti.
Zde je však několik tipů a triků, které vám mohou pomoci.


Pokud máte problémy s rozpuštěním olejů ve vodě i při použití rozpouštědla, zkuste zvýšit poměr
z 3:1 na 4:1 (éterické oleje:rozpouštědlo). Výsledný produkt může mít po protřepání mléčnou nebo zakalenou barvu - po odležení se obvykle vyčistí. Případně může zůstat mírně zakalený, zejména u větších dávek olejů. Nejedná se však o vadu, která by narušovala funkčnost výrobku, proto pouze zvyšte obsah solubilizátoru
pokud se oleje viditelně oddělují od vody.

Detail na muža holiaceho sa žiletkou. Okolo úst má penu na holenie.

VODA PO HOLENÍ - SUROVINY A JEJICH VÝZNAM

Níže uvádíme přehled surovin a jejich možných náhražek, abyste si mohli vodu po holení přizpůsobit podle svých představ a vytvořit skvělý výrobek, ať už pro sebe, nebo jako dárek.

DEMINERALIZOVANÁ VODA

Demineralizovaná voda slouží jako základ mnoha kosmetických výrobků, včetně vody po holení. Nepoužívejte běžnou vodu z vodovodu nebo převařenou vodu - taková voda bude stále obsahovat minerály, které mohou narušit stabilitu výrobku nebo konzervační látky.


Náhradou demineralizované vody jsou však květinové hydroláty, které můžete libovolně kombinovat a vytvořit tak zajímavý výrobek. Zároveň díky vysokému podílu vody bude na rozdíl od některých komerčně dostupných výrobků s převahou alkoholu voda po holení méně dráždit pokožku.

ROZMARÝNOVÝ HYDROLÁT

Příjemnou bylinnou a zároveň svěží vůni vnáší do výrobku rozmarýnový hydrolát, přičemž tato rostlina pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku. Kromě toho, jak bylo uvedeno výše, lze rozmarýnový hydrolát použít také k nahrazení celého podílu demineralizované vody v receptuře.


Pokud vám rozmarýnová vůně nevoní, sáhněte po svém oblíbeném hydrolátu nebo jich zkombinujte několik. Na podrážděnou pokožku se skvěle hodí květová voda z hamamelisu nebo šťáva z aloe vera. Pokud nemáte po ruce hydrolát, použijte demineralizovanou vodu.

GLYCERIN

Výbornou hydratační složkou rozpustnou ve vodě je glycerin. Tento alkohol je surovinou dobře slučitelnou s vodou i s mnoha účinnými látkami. Ve výrobcích pomáhá zvyšovat hydrataci pokožky tím, že zlepšuje zadržování vody v pokožce.


Glycerin je snadno dostupná surovina, kterou snáší široká škála typů pleti. Případně jej můžete nahradit sodnou solí PCA s podobnými vlastnostmi nebo jej zcela vynechat a použít stejný podíl demineralizované vody.

SYMBIO SOLV CLEAR PLUS SOLUBILIZÁTOR

Solubilizátory jsou látky, které se chovají podobně jako emulgátory, tj. umožňují vodní
a olejnaté suroviny. Rozdíl je však v tom, že solubilizátory jsou určeny k rovnoměrnému rozptýlení malého množství olejů ve výrazně větším podílu vody. Díky této látce můžete připravovat vody po holení nebo parfémy v pohodlí domova.


Tuto látku nelze ve výrobku vynechat, protože jinak by se složky vody a oleje nespojily. Pokud však máte problém s kombinací oleje a vody, zkuste podle výše uvedených rad zvýšit poměr rozpouštědla a oleje.

ZÁKLADNÍ OLEJE

V této části receptu se vaší fantazii meze nekladou. Vyzkoušejte směsi esenciálních olejů nebo použijte pouze jeden oblíbený esenciální olej. Záleží jen na vás. My jsme připravili dřevitou směs cedrového a santalového dřeva v kombinaci s koriandrem a levandulí. Tato vůně okouzlí zejména pány sv ými intenzivními dřevitými a zemitými tóny.


Pokud chcete paletu dostupných vůní ještě více rozšířit, vyzkoušejte vonné oleje. Stejně jako u éterických olejů však dodržujte doporučené maximální dávkování pro každý olej (např. podle norem IFRA).

KONZERVATIVNÍ

Při dlouhodobém používání jakéhokoli výrobku na bázi vody nebo s obsahem vody je nutné použít konzervační prostředek. V tomto případě byl zvolen Euxyl PE 9010, který je dobře kompatibilní s širokým rozsahem hodnot pH, a je tak vhodný pro začátečníky.


Můžete jej nahradit jiným širokospektrálním konzervačním prostředkem, ale nezapomeňte zkontrolovat, zda je aktivní i při pH vašeho výrobku. V opačném případě bude třeba upravit pH (některé konzervační látky působí pouze při kyselém pH, takže je třeba přidat např. kyselinu mléčnou, aby se pH snížilo).


Nezapomeňte však konzervant přidat, protože bez něj se výrobek po několika dnech zkazí.

UPOZORNĚNÍ

Jak již bylo zmíněno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita surovin a skladování.


Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem.


Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.

VODA PO HOLENÍ - ZÁVĚR

Po návodu a vytvoření balzámu na vousy přicházíme také s návodem na vytvoření vody po holení pro muže,
kteří dávají přednost pocitu čerstvě oholených vousů. Věříme, že voda po holení s přírodními složkami nebude dráždit pokožku a zaručí příjemnou vůni.

Pokud si vyrábíte vlastní vodu po holení nebo jiné přírodní kosmetické produkty, určitě nám dejte vědět, jak se vám to daří, a přidejte také pár užitečných tipů. Vaše zprávy jsou vítány na adrese marketing@handymade.sk

Tento skvělý návod na výrobu vody po holení nám poskytla Ivana Jačalová. Děkujeme.