Domácí bylinné extrakty

Zpět na29. 12. 2021 Články

Domácí bylinné extrakty se vyplatí používat při tvorbě přírodní kosmetiky. Nevíte, co to je? Pojďme si to společně vysvětlit.

Domácí bylinné extrakty jsou jedním ze způsobů, jak obohatit svou kosmetiku o účinné látky, které se v těchto rostlinách nacházejí. Běžně se používají výtažky na bázi glycerinu nebo etanolu (alkoholu),
každý z těchto typů extraktů má své výhody a nevýhody. Níže si rozebereme způsoby výroby domácích bylinných extraktů, jejich dávkování a použití.

Skleneé fľaše s domácimi bylinnými extraktmi a bylinkami položenými na stole.

DOMÁCÍ BYLINNÉ EXTRAKTY - CO TO JE?

Domácí bylinné extrakty jsou koncentrované výtažky z rostlin. Z názvu vyplývá, že se získávají extrakcí ze sušených nebo čerstvých bylin pomocí různých extrakčních činidel. Často se jedná o
ethanol nebo glycerin, které mají schopnost extrahovat z rostlin určité účinné látky.

Příprava domácích bylinných extraktů není příliš složitá a lze ji provádět v domácích podmínkách. Na druhou stranu se doma vyrobené bylinné extrakty od těch kupovaných liší šarži od šarže, přičemž nemáte k dispozici informace o dávkování, stabilitě, pH nebo optimální teplotě dávkování apod. které obvykle dodává výrobce.

Proto je také nutné používat domácí bylinné extrakty v menších dávkách nebo připravit několik vzorků přípravku s různými koncentracemi domácích bylinných extraktů a sledovat stabilitu výsledného přípravku nebo jeho snášenlivost pokožkou. Vzhledem k tomu, že domácí bylinné extrakty obsahují rostlinné výtažky, mají u citlivých osob alergenní potenciál, proto je vždy dobré provést také kožní test ke zjištění případné alergie na rostliny.

DOMÁCÍ BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZI GLYCERINU

Domácí bylinné extrakty na bázi glycerinu získávají na oblibě, a to především díky tomu, že neobsahují etanol, který může být pro pokožku dráždivý. Na druhou stranu je glycerin o něco slabší extrakční činidlo než ethanol, takže při použití glycerinu se volí také postup extrakce za tepla, aby se zvýšil podíl extrahovaných látek. Na druhou stranu mohou být některé látky bylin citlivé na teplo teplem poškozeny nebo zničeny.

DOMÁCÍ BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZI GLYCERINU - VÝROBA ZA TEPLA

1. Dezinfikujte všechny nádoby a náčiní, které přicházejí do styku s extraktem a surovinami.
2. Připravte směs destilované vody a sušených bylin v poměru 2:1 (voda:byliny). Sušené rostliny pro domácí bylinné extrakty před extrakcí nasekejte nebo jemně rozemelte, abyste urychlili proces extrakce.
3. Uchovávejte v zakryté nádobě při mírném varu po dobu 30 minut, maximálně však 2 hodiny, pokud chcete,
rostlina vyžaduje delší dobu extrakce. Můžete také čas od času přidat vodu, dokud se neodpaří, abyste zabránili suchému varu.
4. Směs přeceďte přes sítko nebo plátýnko a zaznamenejte hmotnost výsledného koncentrovaného extraktu.
5. Ve vedlejší nádobě si připravte směs destilované vody a glycerinu v poměru 1:4. Touto směsí zřeďte koncentrovaný bylinný extrakt v poměru 1:10 (roztok extraktu:glycerin).

Hotové domácí bylinné extrakty by měly díky vysokému obsahu glycerinu vydržet bez použití konzervačního prostředku. Pokud však dojde k mikrobiální kontaminaci, použijte rovněž konzervační prostředek.

DOMÁCÍ BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZI GLYCERINU - VÝROBA ZA STUDENA

Druhou možností extrakce pomocí glycerinu je použití metody za studena. V tomto případě nedochází k poškození některých citlivých látek v bylinách teplem. Na druhou stranu domácí bylinné extrakty na bázi glycerinu vyrobené za studena mají o něco nižší obsah extrahovaných látek, protože, jak bylo uvedeno, glycerin je za studena slabší extrakční činidlo než alkohol.

1. Všechny nádoby a náčiní, které přicházejí do styku s extraktem a surovinami, dezinfikujte.
2. Do sklenice vložte 2/3 čerstvých nebo ½ sušených bylin, jemně nasekaných.
3. Bylinky zalijte čistým glycerinem tak, aby byly zcela ponořené a ve směsi nebyly žádné bublinky.
Sklenici uzavřete.
4. Nechte bylinky extrahovat po dobu 4-6 týdnů a občas protřepejte. Poté směs přeceďte, abyste získali domácí bylinné extrakty na bázi glycerinu.

Při extrakci studeným glycerinem nebývá výsledný extrakt zředěný právě proto, že byl vynechán var, který by jinak extrakt zkoncentroval.

Sklenená fľaša s domácim bylinným extraktom z rozmarínu. Kúsky rozmarínu sú spolu s fľašou položené na hnedo-čedom drevenom stole.

DOMÁCÍ BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZI ETHANOLU (ALKOHOLU)

Domácí bylinné extrakty na bázi alkoholu mají tu výhodu, že je lze připravit jednoduše za studena a budou bohaté na účinné látky díky dobré extrakční schopnosti ethanolu. Na druhou stranu při extrakci vždy používejte čistý ethanol, nejméně 95%, který je navíc nedenaturovaný. Nedenaturovaný ethanol je obtížnější získat, na druhou stranu některé denaturační látky mohou být toxické a nevhodné pro aplikaci na pokožku, proto je třeba se jim vyhnout.

DOMÁCÍ BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZI ETHANOLU - VÝROBA ZA STUDENA

1. Dezinfikujte všechny nádoby a náčiní, které přicházejí do styku s extraktem a surovinami.
2. V nádobě smíchejte ethanol a jemně nasekané sušené byliny v poměru 2:1. Nádobu vzduchotěsně uzavřete, např. celofánem zajištěným lepicí páskou (pokud nádoba nemá víčko)
a nechte extrahovat po dobu 1 týdne.
3. Po týdnu směs přeceďte přes síto nebo gázu, abyste získali koncentrovaný extrakt. Extrakt zvažte.
4. V jiné nádobě připravte směs destilované vody a ethanolu v poměru 2:3. Připravený ethanolový roztok zalijte koncentrovaným extraktem v poměru 1:10 (extrakt:ethanolový roztok). Tímto způsobem získáte domácí bylinné extrakty na bázi alkoholu.

DOMÁCÍ BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZI GLYCERINU - POUŽITÍ V KOSMETICE

Pokud jste si již připravili domácí bylinné extrakty, je čas je použít v kosmetice. Použití jednotlivých extraktů v konkrétních výrobcích závisí na několika faktorech. Jedná se především o kompatibilitu
s ostatními surovinami
, optimální pH a teplotu nebo maximální koncentraci.

Vzhledem k tomu, že si bylinné extrakty připravujete doma, nemáte od výrobce informace o výše zmíněných parametrech a vlastnostech extraktu. Obecně proto platí, že domácí bylinné glycerinové extrakty by se měly přidávat při teplotách nižších než 40 °C, aby nedošlo k poškození cenných rostlinných látek.

Vzhledem k tomu, že glycerin je látka rozpustná ve vodě, mezi domácí bylinné extrakty na bázi glycerinu patří např
výrobky na bázi vody nebo vodné fáze. Nejlépe se přidávají do výrobků, které nemají extrémní hodnoty pH; většina extraktů dobře snáší hodnoty pH v rozmezí 4-7.

Koncentrace daného použitého extraktu závisí nejen na tom, kolik ho vaše pokožka snese,
ale koncentrace také ovlivňuje stabilitu výrobku, zejména emulzí a gelů. Doporučuje se nepřekračovat koncentraci 5 % extraktu, nejlépe je začít s 1 % extraktu, a pokud je výrobek stabilní, připravit další dávku s vyšším podílem extraktu.

DOMÁCÍ BYLINNÉ EXTRAKTY NA BÁZI ALKOHOLU - POUŽITÍ V KOSMETICE

Domácí bylinné extrakty na bázi alkoholu jsou použitelné také v kosmetice. Etanol však dráždí pokožku více než glycerin, proto je v současné době trendem podíl etanolových extraktů v kosmetice minimalizovat.

Zároveň je práce s ethanolovými extrakty náročnější než s jinými surovinami ve výrobku,
např. aktivní látky, tenzidy, zahušťovadla atd. nemusí dobře snášet přítomnost ethanolu
a mohou způsobit vysrážení látek nebo rozpad emulze atd. Proto vždy zkontrolujte, zda lze ostatní suroviny ve výrobku kombinovat s ethanolem. Alkohol se dobře rozpouští ve vodě, proto přidávejte extrakty do vodné fáze nebo do výrobků na bázi vody.

Opět je dobré přidávat domácí bylinné extrakty při teplotách nižších než 40 °C, aby nedošlo k odpaření etanolu a poškození účinných látek v extraktu vlivem tepla. Začněte stejně jako u glycerinových extraktů s koncentrací 1 %, a pokud je výrobek stabilní a pokožka jej dobře snáší, zvyšte koncentraci, ale nepřekračujte 5 %. Obvykle se však používají domácí bylinné extrakty na bázi etanolu
v nižších koncentracích než glycerinové.

Jelikož se jedná o domácí výrobu, nemáte k dispozici údaje výrobce o optimálním pH, teplotě, použitelnosti atd. Proto je dobré připravit několik šarží výrobku s různými koncentracemi extraktu a sledovat jejich stabilitu a snášenlivost pokožkou.

DOMÁCÍ BYLINNÉ EXTRAKTY A ZÁVĚR

Tak co, přátelé, zkoušeli jste si takový domácí bylinný extrakt vyrobit doma?

Pokud ano, určitě nám dejte vědět, jak se vám to povedlo, s čím jste pracovali a jak tyto výtažky dále používáte. Těšíme se na vaše postřehy.

Do zmydelnenia, přátelé.