ROSTLINNÁ MÁSLA V KOSMETICE

Zpět na17. 02. 2020 Články
Tento týden se podíváme na máslové zuby ????
Jak víte, v nabídce máme široký výběr másel, od těch nejznámějších a nejpoužívanějších (kakaové, bambucké) až po méně známá veganská másla (např. murumuru, kokum). Nebudeme se nyní zabývat konkrétními vlastnostmi jednotlivých másel, ale jejich podstatou a také jejich přívlastky, jako je rafinované, nerafinované, lisované za studena, deodorizované.

Domníváme se, že kromě konkrétních zdrojů živin je pro vaše potřeby neméně důležitá informace o stupni zpracování daného másla.

Co je tedy přesně rostlinné máslo?

Velmi zjednodušeně řečeno je to v podstatě výtažek z plodů, jako jsou semena, jádra, fazole nebo ořechy, které mají "tukový" základ. Máslo se při kontaktu s pokožkou rozpouští a je zvláčňující a hydratační složkou. Lze je použít samostatně nebo jako součást receptur pro výrobu krémů, tělových mlék a dalších výrobků pro péči o pokožku a vlasy. Kromě toho, že hydratují a vyživují, často přispívají ke stabilitě, viskozitě nebo dokonce tvrdosti vašich výrobků.

Co všechno může máslo obsahovat?

Většina másel obsahuje následující složky v různých poměrech a kombinacích, které také určují, jak nebo kde se konkrétní máslo používá:

???? ESENCIÁLNÍ MASTNÉ KYSELINY
- vytvářejí a udržují přirozenou tukovou bariéru pokožky
- hydratují pokožku, zabraňují jejímu předčasnému stárnutí a udržují její mladistvý vzhled
- vyživuje buňky a chrání pokožku tím, že vytváří antimikrobiální bariéru
- zabraňuje ztrátě vody z pokožky nebo ji eliminuje

???? VITAMÍNY
- zabraňuje stárnutí pleti, zlepšuje její stav, minimalizuje výskyt vrásek a stařeckých nebo pigmentových skvrn
- chrání před nepříznivými účinky UV záření
- vyživuje vlasy a pokožku a zároveň účinně působí proti vypadávání vlasů a tvorbě lupů
- snižuje otoky, zarudnutí a projevy citlivé pokožky

???? PROTEINY
- opravuje a vytváří nové buňky a tkáně
- přispívají k obranyschopnosti vlasů a pokožky

???? MINERÁLY
- chrání pokožku a vlasy před vnějšími destruktivními vlivy
- regulují tvorbu kožního mazu a vlhkost
- podporují růst hustších vlasů
- exfoliují pokožku

???? ANTIOXIDANTY
- zlepšují krevní oběh a metabolismus
- zlepšuje stav a zdraví pokožky
- posiluje vlasy a zabraňuje jejich vypadávání

???? POLYFENOLY
- vykazují fotoprotektivní vlastnosti (chrání pokožku a vlasy před degenerativními účinky UV záření)
- mají antioxidační účinky
- zabraňují rozpadu kolagenu, čímž obnovují pružnost pokožky
- zvyšují úroveň vlhkosti pokožky i vlasů

???? FYTOSTEROLY
- jejich hlavní úlohou je udržovat strukturu buněk, čímž napomáhají hojení různých destrukcí kůže, jako je dermatitida, lupénka, akné, popáleniny, jizvy, rány, mají tedy regenerační i protizánětlivé účinky

???? TOKOFEROL
- má přírodní konzervační vlastnosti
- má protizánětlivé účinky
- urychluje hojení ran a regeneraci tkání

Než se dostaneme k charakteristice procesů získávání másla, je tu několik "technických" a kvalitativních informací, které byste o máslech měli vědět.

???? KONZISTENCE
Ne všechna rostlinná másla mají tuhou konzistenci, kterou si přirozeně představujeme pod pojmem máslo. To ale neznamená, že jsou zkažená. Například avokádové máslo má při pokojové teplotě kašovitou konzistenci. Trochu jako hummus. Kakaové máslo je naopak tak tvrdé, že byste ho mohli nastrouhat na struhadle jako parmezán.
Právě konzistence může mít velký vliv na výsledný produkt, a pokud chcete v osvědčeném receptu vyměnit suroviny, je třeba mít tento aspekt na paměti.

???? BARVA/CHUŤ
Barva a vůně jsou bezpochyby první aspekty, které při výběru másla intuitivně hodnotíme. Másla jsou však buď bez vůně, nebo mají jen velmi slabé aroma, obvykle sladké, oříškové nebo charakteristické pro rostlinný materiál, z něhož pocházejí.
Jejich barva se značně liší v závislosti na přirozené barvě ořechů, semen nebo jader, z nichž se získávají. Bambucké máslo má přirozenou barvu slonové kosti, avokádové máslo má jemné nazelenalé tóny a veganská másla jako bakuri nebo combo jsou téměř kakaově tmavá, zatímco kakaové máslo je paradoxně nažloutlé :-)

???? ABSORPCIA
Podobné je to i se vstřebatelností másla do pokožky. Ne všechna másla zanechávají mastný efekt a je třeba je několik minut vmasírovat, aby se zcela vstřebala.
Existují másla, která jsou lehká, jemná a rychle se vstřebávají do pokožky, ale zanechávají hladký, hedvábný povrch (např. kokumové, cupuacu, kakaové máslo). Na druhé straně existují také másla, která na pokožce zanechávají silnou hydratační bariéru. Ty se nedoporučují pro přecitlivělou pleť, která je aknózní.

Vzhledem k výše uvedeným kritériím je také důležité si uvědomit, že másla jsou výsledkem extrakce čistě přírodních složek, takže jejich konzistence, barva nebo vůně se mohou v jednotlivých šaržích lišit, samozřejmě jen v určité povolené míře. U každého másla v našem obchodě najdete také přiložený certifikát, který obsahuje naměřené hodnoty dané šarže.
Které máslo si vyberete pro svůj recept, je samozřejmě věcí osobních preferencí, ale je také důležité předem pochopit záměr, tj. výsledný efekt výrobku. Například lehké máslo s rychlou vstřebatelností a bez mastných zbytků bude vynikající volbou pro mastnou pleť nebo vlasy, protože rychle pronikne do pokožky a vlasů, aniž by ucpalo póry. Naopak husté, hloubkově hydratační máslo má lepší účinek pro ošetření suché a poškozené pokožky nebo vlasů.

Doporučení ????
Aby si máslo zachovalo své původní vlastnosti co nejdéle (v rámci udávané doby trvanlivosti), mělo by být také skladováno doma ve správných podmínkách. Těmi jsou chladné tmavé místo a máslo by mělo být uloženo ve vzduchotěsné nádobě.

Pokud másla používáte pro osobní potřebu nebo s nimi pracujete při výrobě produktů péče o pleť, jistě tyto vlastnosti znáte:
???? BIO/BIO
???? rafinované máslo
???? nerafinované máslo
???? deodorizované

???? Nerafinované máslo vzniká extrakcí plodů bez použití chemických látek a konzervantů. Může být extrahováno kombinací tradičních ručních metod a mechanického lisování. V tomto případě můžeme říci, že se jedná o máslo syrové. Jedná se o nejkvalitnější stupeň zpracování, kdy v másle zůstávají všechny původní vitaminy, látky a mastné kyseliny. Máslo si také zachovává svou přirozenou chuť. Máslo má samozřejmě také odpovídajícím způsobem kratší minimální trvanlivost než jiné formy zpracování, kterou lze, jak již bylo uvedeno, zachovat doporučeným způsobem skladování. Po uplynutí minimální trvanlivosti (při správném skladování) je proces změny fyzikálních vlastností mnohem rychlejší než u chemicky zpracovaných másel.
V naší nabídce najdete několik druhů nerafinovaných másel.

???? Nerafinované máslo je tedy nejkvalitnějším stupněm zpracování, ale za nejvyšší stupeň kvality se považují nerafinovaná bio nebo dokonce nerafinovaná BIO másla. Pokud vám tedy záleží na tom, abyste měli k dispozici to nejlepší a nejvýživnější máslo, měli byste sledovat i tento aspekt.
Másla, která splňují označení BIO nebo bio, jsou ta, která jsou získávána z ovoce sklízeného na ekologických farmách, které splňují přísná ekologická kritéria, nebo z "divokého sběru", kdy je ovoce sklízeno v místech, která jsou považována za ekologicky čistá (například amazonský prales). Tato másla bývají také certifikovaná.

???? Rafinované máslo se obvykle připravuje za použití hexanu nebo jiných ropných rozpouštědel a může být konzervováno. Ztrácí velkou část své původní výživové hodnoty, mění svou konzistenci a strukturu, stejně jako barvu a vůni.
Výborným příkladem pro srovnání je bambucké máslo, u kterého je rozdíl vidět již pouhým okem. Přestože v současné době roste zájem o nerafinované a organické verze rostlinných másel, rafinovaná másla mají také své výhody. Jsou sice méně výživná, ale stále obsahují cenné látky, jen v menší míře, a mají delší trvanlivost, takže i po jejím uplynutí lze másla bez obav používat. Pokud potřebujete do svého výrobku přidat hydratační složku právě v podobě rafinovaného bambuckého másla, zaručí vám účinnou složku, výrobek se nezbarví ani nebude pro někoho nežádoucím způsobem vonět a díky delší záruce nezkrátí trvanlivost vašeho konečného výrobku.

???? V případě kakaového másla se můžete setkat také s přívlastkem DEODORIZED. Jelikož se jedná o máslo, které má silnější vůni, poptávka po méně voňavé verzi si takovou úpravu vyžádala. Bohužel i v tomto případě proces deodorizace neodstranil pouze vůni, ale v důsledku tepelné úpravy změnil i barvu a nutriční hodnotu. Stejně jako u rafinovaného bambuckého másladeodorizované kakaové máslo podobné zpracovatelské výhody.



Článek pro vás připravila

Martina Oboňová



Zdroje:
https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-butters.html