Májové tvorenie v Handymade so zľavou -12% na všetko.

ZÁKLADNÍ SUROVINY

KOSMETICKÉ HLINKY

 

Produkty obsahující kosmetické jíly a minerály se v posledních letech staly velkým hitem v kosmetice. Přírodní kosmetické jíly mají pro pleť řadu výhod, ale stejně jako každá jiná surovina i kosmetické jíly podléhají při jejich použití ve výrobku určitým pravidlům. Více informací o kosmetických jílech se dozvíte v následujícím článku.

 

Kosmetické jíly se skvěle hodí k vytváření výživných pleťových masek. Inspirujte se a vytvořte si pudrovou pleťovou masku podle návodu na našem blogu.

 

Kozmetické íly v zelenej farbe a práškovej aj tekutej forme, ležia na stole v miskách so zelenou vetvičkou vedľa seba.

Zdroj

 

CO JSOU KOSMETICKÉ JÍLY?

 

Kosmetické jíly jsou velkou skupinou přírodních minerálů s různým složením nebo krystalickou strukturou.
Nejčastějším prvkem, který se v kosmetických jílech vyskytuje, je oxid křemičitý, protože většina jílů se považuje za křemičitanové minerály
s různým obsahem nečistot. Mezi ně patří hořčík, mangan, vápník a železo, které dodávají kosmetickým jílům jejich charakteristické barvy
vlastnosti. Společným rysem je, že kosmetické jíly jsou často jemně mleté, aby se snadno začleňovaly do kosmetických přípravků.

 

jíly však nemají pouze kosmetické využití. Jsou nezbytnou součástí výroby porcelánu a keramiky a používají se také ve stavebnictví a dalších druzích průmyslu. Existuje velmi mnoho různých druhů jílů, a proto se setkáte s řadou jejich různých názvů. Některé kosmetické jíly mají dokonce více než jeden název, protože jejich triviální názvy (například ty, které se používají v komerční sféře) se neřídí chemickým názvoslovím.

 

KOSMETICKÉ JÍLY A JEJICH POUŽITÍ V KOSMETICE

 

Existuje několik důvodů, proč jsou kosmetické jíly v kosmetice tak oblíbené. Především jsou známé svým vysokým obsahem minerálů,
a poskytují tak pokožce výživu, proto je často najdete jako součást masek nebo peelingů. Pomáhají také odmašťovat pokožku, některé typy
jsou schopny na sebe vázat nečistoty, díky čemuž jsou kosmetické jíly nepostradatelné pro mastnou a aknózní pleť.

 

Mnohé kosmetické jíly díky svým čisticím vlastnostem odstraňují nejen nečistoty, ale i odumřelé kožní buňky, a tak mohou být v jemně mleté formě alternativou mechanického peelingu pro citlivou pleť. Kosmetické jíly také pomáhají vyhlazovat pleť nebo vyrovnávat její tón.

 

Kromě toho, že některé druhy kosmetických jílů dobře adsorbují olej, jsou schopny na sebe vázat molekuly vody, a tím zvětšovat svůj objem. Vážou na sebe také pachy a vonné látky, čímž pomáhají udržet parfémy a vonné složky ve výrobku po delší dobu, protože kosmetické jíly zpomalují jejich uvolňování.

 

Mnohokrát se také používají při úpravě textury výrobků. Kosmetické jíly umožňují zahušťovat různé typy výrobků a zároveň zlepšují pocit výrobků na pokožce při jejich roztírání.

 

KOSMETICKÉ JÍLY - NEČISTOTY A KONTAMINANTY

 

Vzhledem k tomu, že kosmetické jíly jsou minerály, které se získávají z přírody, je samozřejmé, že mohou obsahovat i nečistoty. Těmi jsou nejčastěji jiné druhy minerálů nebo prvky, se kterými se společně vyskytují v přírodě. Proto se obsah těchto látek liší
v závislosti na místě těžby, ale také na způsobu zpracování a čištění výsledného jílu. Z tohoto důvodu je dobré kupovat jíly označené jako kosmetické, protože na jíly pro průmyslové použití nejsou kladeny tak vysoké požadavky na čistotu a kvalitu.

 

Druhým problémem, kterému kosmetické jíly čelí, je mikrobiální kontaminace. Kosmetické jíly se skládají z minerálů,
které jsou nezbytné pro růst mikroorganismů, poskytují při vhodné vlhkosti ideální prostředí pro jejich množení. Proto by výroba kosmetických jílů měla zahrnovat také dekontaminační proces, při kterém se různými metodami snižuje počet mikroorganismů obsažených v kosmetických jílech. Nejběžnějšími metodami jsou autoklávování (sterilizace vlhkým teplem, tj. horkou párou pod tlakem), použití ozonu a další
nebo gama záření (kosmetické jíly dekontaminované gama zářením však často znemožňují označit výrobek jako přírodní).

 

KONZERVAČNÍ A KOSMETICKÉ JÍLY

 

S problematikou konzervace výrobků obsahujících kosmetické jíly souvisí také mikrobiální kontaminace, neboť jíly jsou vhodným prostředím pro růst mikrobů. Proto i dokonale dekontaminovaný kosmetický jíl, pokud je během výroby vystaven působení mikroorganismů
(v domácím prostředí není možné dosáhnout absolutní sterility prostředí), může způsobit znehodnocení výrobku, pokud není správně konzervován.

 

Na kažení výrobků obsahujících kosmetické jíly se podílí především voda, která je pro růst mikroorganismů nezbytná. Proto se doporučuje skladovat výrobky obsahující kosmetické jíly v suché formě, tj. ve formě prášku bez vody, a vodu přidávat až při aplikaci výrobku. Tím se jednoduše vyhnete problémům s uchováváním výrobků, které mají v sobě obsaženy kosmetické jíly. Výrobky,
které obsahují jak vodu, tak kosmetické jíly, musí být konzervovány silnými širokospektrálními konzervačními prostředky.v nejvyšší povolené koncentraci, ale ani to nemusí zaručit dlouhodobé skladování takového výrobku.

 

Pokud chcete využívat výhod jílových masek nebo peelingů, připravte si je ve formě prášku a vodu přidávejte až v době aplikace. Podobně si můžete z tuhých sypkých tenzidů a kosmetických jílů připravit i práškový přípravek na čištění pleti. Nezapomeňte nádoby s těmito výrobky dobře uzavřít, abyste zabránili navlhnutí, a také dávejte pozor, abyste prášek nenabírali mokrýma rukama.

 

SMÍŠENÉ KOSMETICKÉ JÍLY

 

Kosmetické jíly se na trhu vyskytují v čisté formě, ale můžete se setkat i se směsmi obsahujícími různé kosmetické jíly, přičemž existují dva typy směsí. V prvním případě tvoří směs pouze různé druhy čistých kosmetických jílů. Existují však také směsi kosmetických jílů,
kde se k jílu přidává barvivo, aby se dosáhlo požadovaného odstínu jílu. U takových jílů, které nezískaly svou barvu z přirozeného obsahu minerálů, existuje riziko, že můžete snadno překročit maximální dávku barviva vhodného pro pokožku (zejména pokud výrobce neuvedl
jeho koncentraci).

 

Proto vždy zkontrolujte INCI (složení) jílu; barviva by měla být často uvedena pod zkratkou Cl. následované číslem.

 

KOSMETICKÉ JÍLY - DRUHY

 

Kosmetické jíly se obvykle dělí do tří velkých skupin podle svých vlastností.

 

KAOLINOVÉ KOSMETICKÉ JÍLY

 

Kaolinové kosmetické jíly zahrnují běžné křemičité jíly, které se v kosmetice vyskytují nejčastěji. Jejich hlavní složkou je křemičitan hlinitý - minerál kaolinit, který tvoří horninový kaolin, často používaný jako kosmetický jíl. Najdete je v různých barevných variantách.

 

Bílý kaolin

 

Tento typ kaolinu se velmi hojně používá v kosmetice. Má výraznou sněhově bílou barvu, navíc obsahuje velké množství oxidu křemičitého a je schopen vázat nečistoty na povrch svých částic.

 

Stejně jako ostatní kosmetické jíly je nemísitelný s oleji. Těží se po celém světě, významná naleziště se nacházejí zejména v oblasti
francii. Dobře váže vonné látky, a tím je udržuje ve výrobku, navíc má protizánětlivé vlastnosti.

 

Australský olivový zelený jíl

 

Tento příjemně jemně zeleně zbarvený kosmetický jíl je směsí křemene a kaolinu. Přídavek minerálů zajišťuje jeho zajímavou barvu. Zelený kosmetický jíl je jedním z nejúčinnějších jílů na mastnou a problematickou pleť. Velmi dobře váže mastnotu a nečistoty, takže může být pro suchou pleť vysušující. Jeho vysoký obsah oxidu křemičitého pomáhá regenerovat pokožku, proto ho lze nalézt i v přípravcích proti celulitidě.

 

KOSMETICKÉ JÍLY ILLITE

 

Tento typ jílu získal svůj název podle státu Illinois, kde byl objeven. Illitové kosmetické jíly patří mezi minerály,
které se mimo jiné hojně vyskytují ve schránkách mořských živočichů a jejich sedimentech. Existují stejně jako kaolinové kosmetické jíly,
v různých barvách v závislosti na obsahu minerálů.

 

Žlutý illit

 

Žlutý illit je jedním z nejvýraznějších a nezaměnitelných kosmetických jílů. Díky obsahu minerálů vyniká svou barvou.
Stejně jako ostatní kosmetické jíly je vhodný k péči o problematickou pleť, obsahuje protizánětlivé látky a stahuje póry. Má silné detoxikační účinky a patří k jemnějším typům jílů vhodných pro suchou a citlivou pleť.

 

Červený illit

 

Díky vysokému obsahu oxidů železa získává tento typ illitu svou výraznou červenou barvu. Červený illit lze použít v péči o citlivou pleť, kde pomáhá stahovat póry, vyrovnávat tón pleti a redukovat zarudnutí. Místem, odkud červený illit pochází, je severní Francie. Je vhodný pro zralou pleť, protože zlepšuje vzhled vrásek.

 

Růžový illit

 

Opět se jedná o kosmetický jíl vhodný pro jemnou pleť pocházející z oblastí Francie. Základem je směs illitu s bílým kaolinem. Růžový illit má jemnou sametovou strukturu a pomáhá pečovat o všechny typy pleti, ale obzvláště vyhovuje jemné a citlivé pokožce. Pomáhá detoxikovat pokožku a formou masáže zlepšuje prokrvení pokožky.

 

MONTMORILLONITOVÉ KOSMETICKÉ JÍLY

 

Stejně jako mnoho dalších kosmetických jílů, i montmorillonitové jíly dostaly svůj název podle místa svého objevu - montmorillonitu ve Francii. Jedná se o jílové minerály, které dobře vážou vodu a intenzivně bobtnají. Vyskytují se v několika variantách.

 

Bentonit

 

Bentonit má mezi jíly nezastupitelné místo, zejména proto, že mnoho dalších montmorillonitových kosmetických jílů se získává jejich vypíráním. Bentonit navíc obsahuje i vulkanický popel a má charakteristickou šedou barvu.

 

Po přidání do vody bentonit nabobtná a zvětší svůj objem. Pomáhá detoxikovat a čistit pokožku. Bentonit lze použít
pro všechny typy pleti, ale je vhodný zejména pro problematickou a aknózní pleť.

 

Australský montmorillonit

 

Tento jemný šedohnědý kosmetický jíl je směsí montmorillonitu s mnoha minerály, jako je zinek, hořčík a vápník, které jsou důležité pro výživu a péči o pleť. Při masáži pomáhá stimulovat krevní a lymfatický oběh, proto se používá v boji proti celulitidě. Používá se pro všechny typy pokožky.

 

Marocký jíl rhassoul

 

Známý marocký kosmetický jíl, nepřehlédnutelný pro svou jemnou červenou barvu, se získává těžbou v pohoří Atlas v Maroku.
Obsahuje vysoký obsah minerálů a má protizánětlivé účinky na pokožku. Je mimořádně dobrým adsorbentem a vynikajícím detoxikačním prostředkem. Mnohokrát se s ním setkáte v luxusních kosmetických přípravcích. Díky vysokému obsahu křemíku pomáhá snižovat známky stárnutí pleti.