Veľkonočné tvorenie kozmetiky začína v Handymade so zľavou -12% na všetky suroviny.

Olejový tělový gel

Zpět na14. 07. 2022 Návody

Hledáte snadno roztíratelný hydratační krém na tělo? Už nemusíte. Vyrobte si ho s námi.

Už jste někdy vyzkoušeli gel na olejové bázi? Nyní je čas vyrobit si ho také. Gel na bázi oleje vás okouzlí, zejména pokud máte suchou a drsnou pokožku nebo pokud hledáte snadno roztíratelný a snadno ošetřitelný výrobek, který dodá vaší pokožce potřebnou hydrataci a živiny. A jeho výroba není vůbec složitá.

OLEJOVÝ TĚLOVÝ GEL - SUROVINY

Suroviny na tvorbu olejového telového gélu vo fľaškách, nádobkách a papierových obaloch na bielom pozadí.

Za základ pro výrobu olejového gelu se považuje kombinace vosku a oleje. Právě tyto dvě složky po našlehání a ochlazení vytvoří klasickou gelovou konzistenci, které lze běžně dosáhnout pouze u gelů na bázi vody. Vzhledem k tomu, že olejový gel neobsahuje vodu ani složky na vodní bázi nebo rozpustné ve vodě, je tento výrobek mnohem odolnější vůči kažení (za předpokladu, že se do něj nedostane voda, například při nabírání mokrýma rukama).

SLOŽENÍ fáze %
A MCT Caprylis neutrální olej 90,85
A Včelí vosk, bílý 5,00
B Tokoferol, 96 %, tekutý 0,50
B Koenzym Q10, tekutý 0,50
B Alkylbenzoát C12-15 3,00
B Esenciální olej z ylang ylang 0,15
Skleněná nádobka tmavě hnědá ---

OLEJOVÝ TĚLOVÝ GEL - POSTUP

1. Dezinfikujte veškeré náčiní, nádoby a obaly, které přicházejí do styku s výrobkem nebo surovinami, např. etanolem.
2. Do žáruvzdorné nádoby navažte suroviny z fáze A (vosk a MCT Caprylis), postavte na vodní lázeň.
3. Suroviny z fáze A pomalu zahřívejte, dokud se vosk nerozpustí, a poté je pomocí napěňovače mléka nebo tyčového mixéru začněte šlehat ještě na vodní lázni.
4. Za současného míchání mixérem/pěničem vyjměte nádobu z vodní lázně a pokračujte v míchání, dokud směs nedosáhne požadované konzistence. Směs začne při ochlazování houstnout, proto nepřestávejte míchat.
5. Po promíchání a ochlazení na pokojovou teplotu přidejte přísady z fáze B a důkladně je do směsi vmíchejte, aby byly rovnoměrně rozptýleny.
6. Naplňte do vybrané nádoby.

OLEJOVÝ TĚLOVÝ GEL - TIPY A TRIKY

Chcete si usnadnit výrobu olejového tělového gelu? Jste na správném místě.


Je důležité začít šlehat směs ingrediencí z fáze A ještě ve vodní lázni, aby vosk nestihl vychladnout a ztuhnout, než se spojí s olejem. Jinak se vám ve výrobku objeví hrudky ztuhlého vosku. Pokud se tak stane, směs znovu zahřejte a začněte šlehat znovu ještě ve vodní lázni.


Směs z fáze A nezačne houstnout, aniž by se ochladila, proto je nutné během míchání vyjmout nádobu z vodní lázně a pokračovat v míchání, až se ochladí. Když teplota začne klesat pod bod tání vosku, směs zhoustne a získá gelovou konzistenci. Proto nepřestávejte míchat, dokud směs nevychladne a dále nezhoustne.


Suroviny z fáze B do směsi důkladně zašlehejte, jinak budou nerovnoměrně zastoupeny a naruší stabilitu výrobku.

Olejový telový gél používa v nádobke otvára žena pred použitím. Sedí s prekríženými nohami na zemi.

OLEJOVÝ TĚLOVÝ GEL - VÝZNAM SUROVIN A JEJICH VARIANTY

Pokud chcete vědět, proč byly pro výrobu olejového tělového gelu vybrány právě tyto suroviny, jaký je jejich význam v receptuře nebo jak je lze nahradit, dozvíte se to v následujících řádcích.

PROČ VOSK

Základem pro výrobu olejového tělového gelu je vosk. V tomto případě byl zvolen včelí vosk, protože je snadno dostupný, široce použív aný v kosmetickém průmyslu a obsahuje také cenné vitaminy a další složky. Samozřejmě kromě bělené formy vosku použité v tomto receptu můžete sáhnout i po klasickém přírodním včelím vosku, který pak výrobku dodá lehce zlatavou barvu.


Kromě včelího vosku můžete vybírat také z široké škály veganských vosků na rostlinné bázi, jako je například mandlový vosk. Před výběrem vosku se ujistěte, že je vhodný pro kosmetické použití (některé vosky jsou vhodné pouze pro výrobu svíček).


Zároveň je třeba vzít v úvahu, že změna vosku může ovlivnit i viskozitu výsledného výrobku. Možná proto budete muset upravit podíl vosku v receptuře, abyste dosáhli požadované konzistence, proto začněte s výrobou výrobku v menších dávkách a měňte podíl vosku, dokud nebudete s výrobkem spokojeni.

MCT CAPRYLIS NEUTRAL OIL

Skvělým nosným olejem, který oceníte v celé řadě kosmetických výrobků, je MCT Caprylis. Jeho INCI název je triglycerid kaprylový/kaprový a jedná se o směs mastných kyselin ve formě triglyceridů izolovaných z různých rostlinných olejů.

Díky výběru mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem má tento olej nízkou mastnotu, dobře se vstřebává pokožkou. Navíc nemá žádné barvivo ani vůni, takže skvěle nechá vyniknout esenciálním nebo vonným olejům ve výrobku. Další výhodou tohoto oleje je jeho vysoká stabilita, takže výrobky obsahující tento olej mohou vydržet delší dobu, protože MCT Caprylis oxiduje minimálně.

MCT Caprylis lze nahradit jakýmkoli jiným rostlinným olejem, počítejte však prosím se změnou barvy výrobku, pokud má zvolený rostlinný olej intenzivní zabarvení. Zároveň se může změnit i vůně výrobku, pokud má rostlinný olej vlastní vůni. Jak již bylo zmíněno, rostlinné oleje oxidují rychleji než MCT Caprylis, proto v tomto případě nevynechávejte přídavek vitaminu E (tokoferolu).

TOKOFEROL

Tokoferol, jinak známý jako vitamin E, je olejovitá látka sytě hnědočervené barvy, která není rozpustná ve vodě, ale spíše v olejích. Díky svým antioxidačním vlastnostem prodlužuje čerstvost olejů. Vzhledem k tomu, že tokoferol je při vyšších teplotách nestabilní, musí se přidávat až ve fázi chlazení. Pokud ve svém výrobku používáte rostlinné oleje, zejména ty, které jsou lisované za studena, nevynechávejte přídavek vitaminu E. Lze jej nahradit tokoferylacetátem s podobnými vlastnostmi.

KOENZYM Q10 TEKUTÝ

Koenzym Q10 je účinnou složkou tohoto výrobku, která snižuje známky stárnutí pleti. Tekutá forma tohoto koenzymu je vhodná zejména pro začátečníky, protože se snadno zapracovává do olejových produktů, protože se jedná o surovinu, která je v nich rozpustná. Koenzym Q10 by se měl přidávat během chladivé fáze, aby nedošlo ke snížení jeho účinků.


Existuje také prášková forma koenzymu Q10 s výraznou oranžovou barvou, která však může ovlivnit barvu konečného výrobku. Pokud jste začátečník, je snazší pracovat s tekutou formou, ale pokud máte po ruce práškový koenzym Q10, můžete použít i ten.


Koenzym Q10 je silný antioxidant, který se přirozeně vyskytuje v našem těle, ale jeho produkce s věkem klesá. Podporuje pružnost pokožky a dodává jí mladistvý vzhled. Koenzym Q10 můžete z tělového gelu vynechat a nahradit ho olejem.

ALKYLBENZOÁT C12-15

Další účinnou látkou na bázi oleje je alkylbenzoát. Jedná se o bezbarvou olejovitou kapalinu bez zápachu, která je často součástí mnoha kosmetických přípravků, včetně přípravků pro citlivou pokožku. Alkylbenzoát slouží ve výrobcích jako zvláčňující látka - zjemňuje pokožku a dodává výrobkům charakteristickou konzistenci a texturu, která zajišťuje jejich snadné a příjemné roztírání.


Kromě toho alkylbenzoát vykazuje antimikrobiální vlastnosti. Tuto látku lze z výrobku vynechat, může však změnit texturu a konzistenci výrobku.

ESENCIÁLNÍ OLEJE

Esenciální olej ylang ylang byl vybrán pro příjemnou a sladkou květinovou vůni v olejovém tělovém gelu. Vůni této exotické rostliny si jistě zamilujete. Pokud však máte nějaký oblíbený éterický olej, můžete jej použít i místo Ylang Ylang, ale před jeho přidáním si ověřte dávkování daného éterického oleje (zveřejněné u výrobků např. podle norem IFRA).


Různé éterické oleje vám nestačí? Sáhněte po vonných olejích. Protože se nezískávají z rostlin, ale syntézou, nabízejí tyto vonné látky ještě širší škálu vůní než éterické oleje.

Olejový telový gél v sklenenom kelímku s priehľadnou plastovou naberačkou a vrchnáčikom na bielom pozadí.

UPOZORNĚNÍ

Jak již bylo zmíněno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad a skladování.


Před použitím jakékoli suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečným zacházením. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem.


Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.

OLEJOVÝ TĚLOVÝ GEL - ZÁVĚR

Olejový tělový gel je skvělou alternativou k hydratačním tělovým máslům, pokud dáváte přednost výrobkům, jejichž rozetření zabere jen několik minut a několik tahů.

Pokud jste vyzkoušeli výrobu olejového tělového gelu nebo jiných výrobků a máte dotazy nebo se s námi chcete podělit o své zkušenosti, určitě nám napište na marketing@handymade.sk
Těšíme se na vaše odpovědi.

Tento skvělý návod pro vás vytvořila Ivana Jačalová. Děkujeme :)

Uvidíme se u dalšího příspěvku na blogu.

Do zmydelnenia, přátelé.