Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

Přírodní deodoranty

Zpět na29. 03. 2022 Články

Deodoranty používá mnoho lidí, zejména v létě. Jak fungují a z jakých přírodních ingrediencí se vyrábějí?

I pokud jde o minimalizaci nežádoucích účinků pocení, existuje přírodní řešení. Deodoranty si můžete vyrobit i v pohodlí domova, a to v různých formách, ať už ve spreji, nebo v tuhých tyčinkách a podobně. Pojďme se blíže podívat na příčiny vzniku tělesného zápachu, jak jej potlačit nebo které složky by ve vašem deodorantu neměly chybět.

Deodorant v tuhej forme na stole z bledého dreva, doplnený včelím voskom v miske a práškovými surovinami na drevených lyžiciach.

DEODORANTY A JEJICH VÝZNAM PŘI POTLAČOVÁNÍ TĚLESNÉHO PACHU

Přemýšleli jste, proč je po nějaké době cítit pot? Mnozí z vás možná znají odpověď, na vině jsou mikroorganismy, zejména bakterie nacházející se na povrchu kůže. Když se tyto bakterie dostanou do kontaktu s potem, začnou ho rozkládat. To má za následek produkci látek s nepříjemným zápachem.

Právě díky znalosti tohoto jevu mohou být deodoranty aktivně zaměřeny na potlačení tělesného zápachu. Děje se tak díky přídavku látek, které brání množení a růstu mikroorganismů. Mnoho takových látek je obsaženo v rostlinách, a proto mají mnohé éterické oleje nebo hydroláty antimikrobiální vlastnosti. Existují také kosmetické suroviny přímo určené pro použití v deodorantech, o jejich vlastnostech se dozvíte dále v článku.

POTLAČUJÍ DEODORANTY POCENÍ?

Při výrobě deodorantu se možná budete chtít zaměřit na potlačení pocení. Bohužel takto deodoranty nefungují. Jejich úkolem je pouze zakrýt a zmírnit tělesný zápach. Antiperspiranty naopak pocení potlačují, například tím, že na pokožce vytvářejí nepropustnou bariéru. K tomu často využívají soli odvozené od hliníku, takže se k potu nedostanou bakterie a zápach nevzniká.

Nevýhodou takového potlačení pocení je, že může způsobit ucpání pórů nebo vznik vyrážek a podobně, pokud kůže tyto látky dobře nesnáší.

Používání příliš agresivních chemických látek, ať už v deodorantech nebo antiperspirantech, k potlačení růstu bakterií může vést nejen k podráždění pokožky, ale také k narušení přirozené kožní mikroflóry. A narušení této rovnováhy může vést i ke vzniku dalších typů mikroorganismů, které nejsou pro naši pokožku přirozené.

CO BY MĚL PŘÍRODNÍ DEODORANT OBSAHOVAT?

Existují tři základní složky, které by měl účinný domácí deodorant obsahovat, aby dokázal potlačit tvorbu zápachu a zároveň překrýt stávající pachy a absorbovat část produkovaného potu.


1. Absorbent pro pot
Jedná se o složky, které dobře pohlcují vytvořený pot, čímž vám dodávají pocit suché pokožky.


2. Antimikrobiální
Již jsme se zmínili o tom, jak rozklad potu mikroorganismy přispívá ke vzniku tělesného zápachu. Zde hraje roli antimikrobiální látka, která tento jev potlačuje.


3. Aromatická látka
Určitě chcete, aby váš deodorant propůjčoval příjemnou vůni. Tuto úlohu zajišťují přítomné esenciální nebo vonné oleje. V případě tekutých deodorantů to mohou být také různé květinové hydroláty.

POHLCOVAČE POTU PRO DEODORANTY

Pro zachování pocitu suché pokožky se nejčastěji používají suroviny, které dobře vážou pot. Jedná se především o různé škroby. S oblibou se používá kukuřičný škrob, protože je dobře dostupný, ale lze použít i jiné druhy škrobů. Výhodou těchto látek je, že jsou obvykle pokožkou velmi dobře snášeny a zároveň zanechávají pokožku hladkou a jemnou. Z tohoto důvodu tvoří škroby často základ dětské výživy.


Další surovinou používanou pro její schopnost vázat pot je jedlá soda. Její výhodou je, že částečně díky svému vysokému pH pomáhá také zabraňovat růstu bakterií. To je však zároveň její nevýhodou. Proto ne všechny deodoranty používají jedlou sodu, protože může dráždit pokožku.

ANTIMIKROBIÁLNÍ LÁTKY PRO DEODORANTY

Úkolem antimikrobiálních látek je potlačit nebo zpomalit růst mikroorganismů, které by jinak způsobily rozklad potu a zápach. Na výběr je řada kosmetických přísad, od esenciálních olejů až po speciální látky určené pro použití v deodorantech.

ESENCIÁLNÍ OLEJE DO DEODORANTŮ

Jak již bylo zmíněno, patří sem především různé rostlinné produkty. Zejména esenciální oleje jsou bohaté na antimikrobiální látky. Dobrou volbou je tea tree olej, který se obecně používá i v boji proti aknózní pleti.


Dalším esenciálním olejem do deodorantů může být šalvějový esenciální olej nebo jiné druhy esenciálních olejů, které vykazují antibakteriální vlastnosti a jsou pokožkou dobře snášeny.


Pokud jsou pro vás éterické oleje příliš koncentrované, můžete sáhnout také po hydrolátech těchto bylin. Ty pak budou tvořit základ tekutých deodorantů ve spreji.

SPECIÁLNÍ KOSMETICKÉ SUROVINY PRO DEODORANTY

Pro použití v deodorantech byly vyvinuty speciální kosmetické suroviny, z nichž mnohé mají antimikrobiální vlastnosti nebo jinou vlastnost či vlastnosti pro použití v deodorantech.

DECALACT DEO DEODORANT

Decalact Deo je látka vyvinutá pro deodoranty, kterou lze použít jak ve vodní, tak v olejové fázi výrobku. Do vodné fáze se přidává při teplotě maximálně 40 °C, do olejové fáze při teplotě maximálně 60 °C. Decalact Deo slouží především proti tvorbě mikroorganismů a umožňuje tak delší účinnost deodorantu. Kromě potlačení růstu mikroorganismů má také schopnost maskovat stávající zápach až po dobu 24 hodin.

DERMOFEEL TEC eco

Dermofeel TEC eco je lipofilní látka, proto je dobře rozpustná v olejích. Je to ester kyseliny citronové a často se používá v deodorantech, kde slouží jako účinná látka. Jeho výhodou je, že jej lze použít v různých formách deodorantů od tyčinek přes balzámy až po různé emulze a spreje. Je to bezbarvá kapalina bez zápachu a omezuje tvorbu zápachu tím, že brání rozkladu potu.

AROMATA PRO DEODORANTY

Třetí kategorií látek pro výrobu deodorantů jsou příjemně vonící aromatické látky, které překrývají existující tělesný pach. Jedná se především o éterické oleje, které se dobře doplňují s již přidanými antimikrobiálními éterickými oleji. V tomto ohledu se nejčastěji sahá po svěžích, zejména citrusových tónech, jako je grapefruit a podobně.


Svěží vůně jsou velmi oblíbené, ale ne všechny rostliny produkují dostatek éterických olejů. Proto lze použít i vonné oleje. Oblíbené jsou zejména oleje s okurkou nebo jinými svěžími vůněmi . Kombinovat je lze například se zázvorem.


Pokud je ve výrobku již dostatek vonného hydrolátu nebo antimikrobiálního éterického oleje, nemusíte nutně přidávat další vonné látky, pokud vám vůně výrobku takto vyhovuje.

PŘÍRODNÍ DEODORANTY A ZÁVĚR

Vyrobili jste si někdy vlastní přírodní deodorant? Jak se vám dařilo? Použili jste některou z ingrediencí?

Dejte nám vědět, jak se vám dařilo, a nabídněte nám svůj názor nebo zkušenost. Neváhejte nás kontaktovat na adrese makreting@handymade.sk

Těšíme se na vaše odpovědi.

Do zmýdelnění, přátelé.