JAK SI VYROBIT VLASTNÍ MACERÁT?

Zpět na21. 11. 2019 Články
Vnašem obchodě můžete zakoupit několik základních macerátů:
- měsíček ve slunečnicovém oleji
- mrkvový macerát ve slunečnicovém oleji
- monoi de tahiti v kokosovém oleji

Existuje však spousta bylin nebo rostlin, ze kterých si můžete vyrobit vlastní macerát. Možná je máte doma nebo na zahradě a netušíte, jak si co nejdéle užívat jejich léčivých nebo výživných vlastností.

Co to ten macerát vlastně je?

Macerát neboli macerovaný olej je v podstatě nosný olej, který slouží jako "rozpouštědlo" k extrakci léčivých vlastností dané rostliny nebo plodu. K maceraci se nejčastěji používají mandlový, slunečnicový, olivový, kokosový nebo jojobový olej.
Mnoho bylin je vhodných pro nálev. Vyzkoušet můžete například jasmín, levanduli, měsíček, mrkev, rakytník, třezalku, rozmarýn, oregano, mátu, vanilku nebo komonici.

Mám k maceraci použít čerstvé nebo sušené rostliny?

Ideální jsou sušené, protože neobsahují vodu a kromě toho, že vám usnadní proces macerace, vám zajistí nejdelší trvanlivost oleje. Čerstvé rostliny obsahují vodu a je třeba je častěji obměňovat a výsledný produkt častěji kontrolovat, aby olej nezatuchl nebo nezakalil (to závisí také na druhu oleje, protože některé jsou náchylné k rychlejšímu vysychání). V takovém případě se doporučuje přidat 0,5-1,0 % vitaminu E (tokoferolu), který je silným antioxidantem

Ale pojďme k samotné přípravě macerátu

Nejběžnějším způsobem je macerace v oleji po dobu cca 3 - 6 týdnů (Po 3 týdnech by měl být macerát hotový a kvalitní. Dobu macerace můžete prodloužit. 6 týdnů se považuje za maximální dobu). Potřebujete čistou skleněnou nádobu, do které přidáte bylinky (ideálně jemně nasekané a doplněné) a zalijete olejem. Sklenici uzavřete a ujistěte se, že jsou bylinky zcela zakryté a že jste odstranili vzduchové bubliny několikerým protřepáním, promícháním a promícháním (bubliny podporují oxidaci oleje a značně zkracují jeho trvanlivost). Jakmile je nádoba vzduchotěsná, umístěte ji na teplé místo - ideálně na okenní parapet, kde ji sluneční paprsky jemně zahřívají - to je ideální teplota pro nálev. Během několika dnů nádobou zatřepejte, abyste zajistili lepší extrakci. V případě černých rostlin nebo plodů je třeba macerát přibližně každý týden vyměnit

Skladování macerátu

Po třech až šesti týdnech macerát přeceďte - můžete ho propasírovat přes síto, ale ideální je přecezení přes plátno - a skladujte ho nejlépe v menších sterilních nádobách, abyste zabránili nadměrnému kontaktu se vzduchem při opětovném použití a otevření nádoby. Výsledný macerovaný olej může získat novou barvu v závislosti na macerované rostlině. Vydrží vám přibližně 6-12 měsíců, pokud jej budete skladovat na tmavém chladnějším místě mimo dosah přímého slunečního světla

Pokud ucítíte výraznou změnu vůně nebo zakalení, macerát již není bezpečné používat.



Tepelná příprava macerátu

Pro netrpělivé je zde další rychlý způsob přípravy macerátu. Připravte si stejnou hmotu macerátu ve vodní lázni a zahřejte ji. Je zcela zásadní, abyste teplotu udržovali na nejnižším stupni po dobu 2-6 hodin a olej nevařili. Zde však musíte teplotu velmi pečlivě kontrolovat. V domácích podmínkách se vám může snadno stát, že teplota stoupne a olej i bylinky se zkazí

Použití v kosmetice

Maceráty mají široké uplatnění v kosmetických přípravcích, od přípravků pro péči o pleť přes balzámy, masti, krémy, mýdla až po přípravky na vlasy.
Používají se v poměru 5-10 %. Pokud macerát nahrazuje ve výrobku nosný olej, můžete jej použít ve vyšším poměru.
Kromě léčivých vlastností mohou maceráty sloužit také jako přírodní vonné látky, například vanilkové lusky macerované v jojobovém oleji dodají vašim výrobkům nádhernou přírodní vanilkovou vůni. Monoi de tahiti je také vynikající aromatickou složkou výrobků.
Závěrem bychom rádi upozornili, že ačkoli se vám macerát může líbit, musíte jej před použitím vyzkoušet na své pokožce. Přestože jsou všechny složky macerátu přírodní, někteří z vás mohou být na některé rostliny alergičtí.

Vyrábíte si doma vlastní maceráty, nebo jsme vás jen inspirovali? Podělte se s námi na marketing@handymade.sk.

Článek pro vás připravila

Martina Oboňová



Zdroje:
https://formulabotanica.com/how-to-make-macerated-oils/