Krémový minerální make-up

Zpět na20. 04. 2022 Návody

Dáváte přednost krémovým minerálním make-upům před pudrovými? Vytvořte si ho s námi.

Pokud je vaší oblíbenou formou make-upu krém nebo tužší balzám, máme pro vás řešení. I vy si můžete vyrobit vlastní krémový minerální make-up. Stačí si vybrat jeden z našich pěti odstínů nebo si namíchat vlastní, přesně podle svých představ. Výsledný krémový minerální make-up se používá především ke sjednocení odstínu pleti nebo k zakrytí méně výrazných nedokonalostí a má nižší krytí.

Krémový minerálny makeup v piatich rôznych odtieňoch s plastových kelímkoch s hliníkoým viečkom leži na bielom pozadí.

KRÉMOVÝ MINERÁLNÍ MAKE-UP - SUROVINY

Níže naleznete seznam surovin, které budete potřebovat k vytvoření podkladu pro krémový minerální make-up, tj. pigmenty v tomto seznamu nejsou zahrnuty, protože jejich množství se samozřejmě liší podle požadovaného odstínu. V článku níže najdete také přesné množství pigmentů pro dosažení jednoho z našich pěti hotových odstínů a také návod, jak postupovat při přípravě vlastního odstínu.


Složení %

Neutrální olej MCT Caprylis 14,00
Bavlníkový olej 20,00
Šípkový olej 10 ,00
Bambucké máslo 25 ,00
Včelí vosk 5 ,00
Kakaové máslo 12 ,50
Oxid zinečnatý 12 ,50
Vitamin E 1,00
Kelímek s Al víkem ---

KRÉMOVÝ MINERÁLNÍ MAKE-UP - POSTUP

1. Všechny pomůcky, nádoby a obaly vydezinfikujte, např. etanolem.
2. Odvažte všechny složky kromě vitaminu E a oxidu zinečnatého do žáruvzdorné nádoby. Tuto směs olejů, másel a vosku postavte na vodní lázeň, dokud se nerozpustí.
3. Mezitím si nasaďte respirátor (budete pracovat s práškovými surovinami) a do hrnce na barvy nebo podobné misky odvažte oxid zinečnatý a vhodné pigmenty (vyberte si z naší nabídky nebo si vytvořte vlastní odstín). Důkladně rozetřete ve štětci, vyzkoušejte odstín na kůži.
4. Přidejte tekutou olejovou směs k práškové směsi pigmentů a oxidu zinečnatého, důkladně promíchejte metličkou.
5. Odstín vyzkoušejte na pokožce. Pokud jste s odstínem spokojeni, přidejte vitamin E a ještě tekutý kelímek naplňte. Nechte ztuhnout.
6. Pokud vám odstín nevyhovuje, postupujte podle našich rad v části Tipy a triky.

Suroviny na tvorbu krémového minerálneho makeupu sú položené na bielom pozadí v papierových sáčkoch a sklenených fľašiach.

KRÉMOVÝ MINERÁLNÍ MAKE-UP - ODSTÍNY

Níže najdete seznam pěti odstínů, ze kterých si můžete vybrat. Tyto odstíny můžete také použít jako výchozí bod pro vytvoření vlastního odstínu, protože si je můžete upravit podle svých potřeb. Množství pigmentů je vždy přepočítáno na 30 g báze pro výrobu krémového minerálního make-upu.

1 Světlá pleť s červenými tóny
Oxid železitý - žlutý 0,13 g
Oxid železitý - hnědý 0,03 g
Oxid železitý - červený 0,02 g
Oxid chromitý - zelený 0,01 g

2 Světlá pleť s teplými tóny
Žlutý oxid železitý 0,26 g
Oxid železitý - hnědý 0,04 g
Oxid železitý - červený 0,02 g

3 Světlá pleť s neutrálními tóny
Žlutý oxid železitý 0,18 g
Oxid železitý - hnědý 0,17 g
Oxid železitý - červený 0,03 g

4 Tmavá pleť s teplými tóny
Žlutý oxid železitý 0,43 g
Oxid železitý - hnědý 0,07 g
Oxid železitý - červený 0,05 g
Oxid chromitý - zelený 0,03 g

5 Tmavá pleť se studenými tóny
Žlutý oxid železitý 0,56 g
Oxid železitý - hnědý 0,03 g
Oxid železitý - červený 0,08 g
Ultramarínová modř 0,01 g

KRÉMOVÝ MINERÁLNÍ MAKE-UP - VLASTNÍ ODSTÍN

Pokud si chcete make-up přizpůsobit přesně podle svých potřeb, zde je návod, jak na to. Možná to bude chtít několik pokusů a trpělivost, ale po chvíli určitě najdete svůj odstín. Opět si nezapomeňte poznamenat množství použitých pigmentů, abyste mohli v budoucnu svůj odstín zopakovat.


Pokud jste si již vyrobili pudrový minerální make-up a zaznamenali jste si množství pigmentů, budete na výrobu krémového minerálního make-upu potřebovat zhruba třetinu těchto pigmentů na 30 g krémového minerálního make-upu, protože krémový make-up má jiné složení než pudrový a na pleti se chová jinak (například neobsahuje oxid titaničitý a prášek ze slídy serecit) - proto se také liší množství použitých pigmentů.


Zároveň výsledný odstín ovlivňují také použité oleje a másla, proto přidávejte pigmenty v menším množství a čas od času zkontrolujte odstín na pleti.

Krémový minerálny makeup v rôznych pleťových odtieňoch zabalený v plastovom kelímku stojí na akrylovej doske a bielom pozadí.

KRÉMOVÝ MINERÁLNÍ MAKE-UP - POSTUP PRO VLASTNÍ ODSTÍN

1. Nástroje, nádobky a obaly vydezinfikujte, například etanolem.
2. Připravte si podklad pro make-up: všechny složky kromě oxidu zinečnatého a vitaminu E rozpusťte ve vodní lázni v nádobě odolné proti teplu.
3. Odvažte oxid zinečnatý a přidejte do make-upu malé množství žlutých, červených a hnědých pigmentů. Důkladně rozetřete a vyzkoušejte na pleti. Snažte se získat o něco světlejší odstín, než je odstín vaší pleti, protože se ještě přidají oleje a másla, které mohou ovlivnit konečnou barvu výrobku. Pokud vám odstín nevyhovuje, upravte jej následujícím způsobem:
- Pokud je vaše pleť náchylná k zarudnutí, přidejte malé množství oxidu chromitého (zelený pigment), abyste neutralizovali červenou barvu.
- Máte-li studený podtón (poznáte například podle modrých žilek na zápěstí), přidejte malé množství modrého pigmentu (ultramarín).
- Pokud je váš make-up příliš žlutý, přidejte malé množství červeného pigmentu.
- Pokud je make-up příliš tmavý, přidejte lžičku oxidu zinečnatého.
- Pokud je make-up příliš světlý, přidejte malé množství hnědého oxidu, pokud potřebujete make-up jen trochu ztmavit, přidejte žlutý oxid.
- Pokud je make-up příliš růžový, přidejte žlutý pigment.
4. Před přidáním olejové směsi pudrové složky ještě jednou důkladně rozetřete gumičkou. Přidejte olejovou směs, promíchejte metličkou a vyzkoušejte odstín na pleti. Pokud chcete odstín upravit, podívejte se na rady v části Tipy a triky.
5. Přidejte vitamin E a ještě tekutou směs nalijte do zvolené nádoby. Nechte ztuhnout.

KRÉMOVÝ MINERÁLNÍ MAKE-UP - TIPY A TRIKY

Usnadněte si výrobu krémového minerálního make-upu pomocí našich tipů a triků!


Pokud chcete po smíchání pudrových a olejových složek upravit odstín krémového make-upu, musíte přidané pudrové složky vždy důkladně rozetřít v mixéru. Ideální je použít malé množství oxidu zinečnatého, ke kterému přidáte pigment (y) dle vlastního výběru, důkladně rozetřete v korektoru a zapracujte do olejové směsi. To je užitečné zejména v případě, že potřebujete přidat jen malé množství pigmentu, protože v samotném emailu byste malé množství pigmentu nedokázali důkladně rozetřít a také by se vám s tak miniaturním množstvím špatně pracovalo.


Místo mlýnku můžete také použít malý elektrický mlýnek na kávu. Důkladné promíchání nebo rozetření práškových přísad je nezbytné, aby ve výsledném make-upu nebyla místa, kde bude nerozmixovaný pigment.


Pokud chcete výrobek používat v horkých dnech a obáváte se, že se rozpustí, mírně zvyšte podíl včelího vosku v receptuře.


Před použitím je dobré všechny nádoby důkladně vysušit, protože voda by v receptuře způsobila problémy. Pokud vám líčidlo během přípravy ztuhne, než ho nalijete do nádoby, vložte ji znovu do vodní lázně.

Žena si na tváry skúša rôzne odtiene krémového minerálneho make-upu.

KRÉMOVÝ MINERÁLNÍ MAKE-UP - DŮLEŽITOST SLOŽEK

Níže najdete podrobnější popis vlastností jednotlivých složek, případně informace o tom, jak můžete změnit jejich zastoupení v receptuře nebo je zcela nahradit.

NEUTRÁLNÍ OLEJ MCT CAPRYLIS

Neutrální oleje jsou skvělé pro vytvoření dobrého základu pro make-up. Tyto oleje obsahují mastné kyseliny izolované z kokosového, palmojádrového a palmového oleje. Díky tomu má tento olej vysokou stabilitu, a tak vydrží poměrně dlouho čerstvý, tedy bez výrazné oxidace. Navíc se jedná o suchou formu oleje, takže nezanechává pleť zbytečně mastnou. Zároveň nemá žádný zápach.


MCT Caprylis můžete samozřejmě nahradit jakýmkoli jiným rostlinným olejem. Nebo naopak, MCT Caprylis může v receptu nahradit jiné oleje. To se vyplatí zejména v případě, že budete líčidla skladovat na místech, kde dochází k větším teplotním výkyvům nebo budou vystavena slunci. MCT Caprylis je totiž stabilnější než běžné oleje a téměř neoxiduje.

BOTTONSEED OIL

Skvělým vyživujícím olejem pro vaši pleť je bavlníkový olej. Získává se lisováním semen rostliny bavlníku. Do receptury se přidává pro své hydratační vlastnosti. Pokožka ho obvykle dobře snáší a vstřebává. Rafinovaná verze tohoto oleje je navíc bez parfemace a některých barevných sloučenin, které tak nebudou narušovat váš make-up.


Bavlníkový olej je skvělý na suchou a popraskanou pokožku. Opět ho můžete nahradit rostlinnými oleji nebo ho použít jako náhradu za ostatní oleje v receptu.

OLEJ Z BROSKVOVÝCH KOŘENŮ (ARROWROOT OIL)

Nádherně oranžově zbarvený šípkový olej je vysoce ceněnou látkou bohatou na vitaminy, karotenoidy a minerály. Skvěle vyživuje pokožku. Šípkový olej je o něco lehčí než olej z plodů šípku, ale přesto má vysoký podíl antioxidantů a cenných mastných kyselin. Světlejší barva je užitečná zejména proto, že šípkový olej má menší potenciál ovlivnit barvu konečného výrobku.


Opět můžete šípkový olej nahradit jinými rostlinnými oleji nebo použít vyšší podíl šípkového oleje místo ostatních olejů v receptu.

BAMBUCKÉ MÁSLO

Bambucké máslo je velmi oblíbenou složkou přírodní kosmetiky. Opět obsahuje vitamíny a minerály, navíc účinně vyživuje a hydratuje suchou pokožku. V naší receptuře se používá také k dosažení konečné pevné konzistence výrobku.


Pro přípravu krémového make-upu můžete zvolit rafinovanou nebo nerafinovanou verzi bambuckého másla. Nerafinovaná verze má charakteristickou světle žlutou barvu a jemnou oříškovou vůni. Pokud vám tato vůně vadí, sáhněte po nerafinované verzi, která je také odolnější vůči oxidaci.


Bambucké máslo můžete nahradit i jinými rostlinnými másly, ale počítejte se změnou konzistence kvůli odlišnému bodu tání. Zvýšením podílu bambuckého másla v receptuře získáte pevnější make-up s hustší konzistencí.

PROČ VOSK

Včelí vosk je látka, která zajišťuje pevnost krémového make-upu i při vyšších teplotách. Kromě krásné vůně přírodního včelího vosku je tento vosk bohatý na vitamíny a minerály. Zvýšením podílu vosku v receptuře bude make-up tužší a méně se bude během horkých letních dnů rozpouštět.


Včelí vosk můžete samozřejmě nahradit jinými vosky určenými pro kosmetické použití (nepoužívejte vosky, které jsou určeny výhradně pro výrobu svíček). Takové vosky jsou veganské a mají stejné vlastnosti jako včelí vosk. Pokud vosk z receptu vynecháte, bude líčení tekutější a změní se jeho struktura.

KOKOSOVÉ MÁSLO

Kakaové máslo je oblíbeným máslem do pleťových produktů, zejména proto, že se při kontaktu s pokožkou okamžitě rozpouští a intenzivně ji vyživuje. Navíc pokud si vyberete nerafinovanou verzi, můžete se těšit na příjemnou čokoládovou vůni. Kakaové máslo mimo jiné zpevňuje výrobek a dodává mu charakteristickou krémovou texturu.


Kakaové máslo můžete nahradit jiným máslem, ale tím se změní i tuhost a konzistence výsledného výrobku. Pokud máte suchou pokožku, můžete mírně zvýšit podíl kakaového másla, které zajistí účinnou výživu.

OXID ZINKU

Základním krycím oxidem v naší receptuře je oxid zinečnatý. Jedná se o bílý prášek, který se dobře kombinuje s barevnými oxidy, protože dává vyniknout barvám. Usnadňuje také nanášení make-upu na pleť a mírně zvyšuje krycí vlastnosti.


Změna zastoupení oxidu zinečnatého v receptuře se projeví celkovou změnou odstínu výrobku. Pokud tedy chcete make-up zesvětlit, můžete toho dosáhnout přidáním malého množství oxidu zinečnatého.

VITAMIN E

Proprodloužení čerstvosti olejů jsou nezbytné antioxidanty, kam patří i vitamin E. V tomto případě jsme zvolili tokoferylacetát, který je stabilnější než čistý tokoferol a vydrží i určitou tepelnou zátěž. Díky vitaminu E bude oxidace tuků a olejů trvat déle, takže si svůj výrobek budete moci vychutnávat déle.

KYSELINA ŽELEZNÁ

Základními pigmenty pro dosažení požadovaného odstínu make-upu jsou oxidy železa, konkrétně tři barevné varianty oxidu železa. Žluté, hnědé a červené pigmenty umožňují přizpůsobit odstín make-upu vašim potřebám. Výhodou je, že na rozdíl od slídových pudrů tyto oxidy neobsahují třpytivé částice, takže jsou vhodné právě pro líčení obličeje.

OXID KŘEMIČITÝ

Zelený oxid chromitý je dobré mít po ruce, pokud je vaše pleť náchylná k zarudnutí a chcete make-up, který vám pomůže tyto problémy eliminovat. Oxid chromitý se hodí také k výrobě zelených korektorů při výpadcích nebo jiných nedokonalostech pleti.

ULTRAMARINE

Posledním pigmentem je modrý ultramarin, který je vhodný pro pleť s chladným podtónem. Díky němu nebude váš make-up na pleti vypadat oranžově, modrý ultramarín pomůže vyrovnat její odstín. Dávkujte ho však pomalu, aby váš make-up nezískal šedý nádech.

UPOZORNĚNÍ

Jak již bylo zmíněno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad a skladování.


Před použitím jakékoli suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečným zacházením. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem.


Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.

KRÉMOVÝ MINERÁLNÍ MAKE-UP A POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Máte rádi krémový typ make-upu, nebo dáváte přednost pudrovému? Oba typy si můžete vyrobit podle našeho návodu a za použití výhradně přírodních surovin.

Snažíme se zodpovědět všechny vaše dotazy týkající se postupů výroby přírodní kosmetiky prostřednictvím e-mailu. Pokud máte jakékoli dotazy, napište nám na marketing@handymade.sk


Budeme se těšit na všechny názory a dotazy.

Do zmydelnenia, přátelé.