Veľkonočné tvorenie kozmetiky začína v Handymade so zľavou -12% na všetky suroviny.

ESSENTIÁLNÍ OLEJE

Zpět na20. 09. 2019 Články

Aktualizace článku: 14.11.2022 (Tento článek jsme aktualizovali o další užitečné a zajímavé informace týkající se esenciálních olejů. Rozšíření najdete v druhé polovině článku).

Jak skladovat éterické oleje

Jak a v čem skladovat éterické oleje? Na trhu najdete éterické oleje balené v různých lahvičkách. Jaké balení je pro skladování éterických olejů nejlepší?

Skleněná lahvička - průhledné bezbarvé lahvičky sice olej nepoškozují, ale nezabraňují pronikání UV záření, které poškozuje kvalitu oleje. Proto se doporučují tmavě zbarvené, ideálně jantarové skleněné lahvičky.

Esenciální oleje v takových lahvičkách můžete získat i v našem obchodě.

Hliníkové nádoby - ty jsou vhodné pouze v případě, že je vnitřek lahvičky potažen epoxidovou pryskyřicí. V takovém případě jsou vhodné pro krátkodobější použití a jsou ideální volbou pro přepravu esenciálního oleje.

Kovové nebo nerezové nádoby - nerezová ocel má v tomto případě jednoznačné ANO.

Plastové nádoby - zde opět platí jednoznačné NE - je to proto, že petrochemikálie obsažené v plastu mohou s éterickými oleji působit negativně a éterické oleje mají tendenci se do plastu vstřebávat, takže plast pak budete jen velmi obtížně smývat.

VÝJIMKOU jsou již zředěné éterické oleje ve formě hydratačních nebo masážních olejů, kde je skladování takových směsí v určitém rozsahu a čase povoleno.





Jakmile esenciální olej bezpečně uskladníte, je důležité vybrat pro něj správné místo.

Jedná se o VELMI DŮLEŽITOU informaci: neskladujte éterické oleje na horkých, světlých nebo vlhkých místech, například v koupelně, v blízkosti radiátorů nebo kamen, na okenních parapetech nebo jiných osluněných plochách nebo na místech, kde neustále kolísá teplota, protože tyto teplotní výkyvy v místnosti mohou způsobit zhoršení kvality oleje nebo výrazně urychlit jeho stárnutí.

V takových případech je olej často nepoužitelný dříve, než je uvedeno na etiketě výrobku.

Shrňme si to:

Co tedy významně ovlivňuje životnost výrobku?

TEPLO

Protože jsou esenciální oleje hořlavé, nikdy by neměly být skladovány v blízkosti otevřeného ohně nebo jiných zdrojů tepla či ohně, jako jsou sluneční světlo, svíčky a radiátory/kamna/hořáky/vařiče. Každý esenciální olej má svou vlastní jedinečnou teplotu, při které se vznítí, takže vystavením vysokým teplotám jednak urychlujete znehodnocení oleje, a co je ještě nebezpečnější, riskujete jeho vznícení.

ZDROJ

Éterické oleje vystavené působení vzduchu (kyslíku) oxidují a jejich těkavé složky se vytrácejí, což mimo jiné znamená, že se snižuje intenzita vůně a samozřejmě i úroveň výživových hodnot. Proto je důležité nádoby ihned po použití uzavřít.

Poznámka: oleje, které oxidují, nemusíte vyhazovat, pokud se jedná o takové, které lze použít k úklidu domácnosti. K tomuto účelu jejich oxidace nepřekáží. Měli byste se jim vyhnout při aplikaci na pokožku nebo v aromaterapii.

SVĚTLO

Používáte-li ke skladování skleněnou nádobu, měla by být tmavě zbarvená, aby do ní nepronikalo UV záření - ideální jsou hnědé lahvičky, ale můžete použít i modré nebo zelené lahvičky. Kromě tmavé lahvičky musíte zvolit také tmavé místo a nevystavovat je přímému slunečnímu světlu, které lahvičku a olej zahřívá. To platí dvojnásob, pokud zvolíte kovové nádoby.

VLHKOST

Vlhkost může velmi rychle proniknout do lahví s olejem, pokud je necháte delší dobu odkryté. V důsledku toho se oleje zakalí nebo se uvnitř lahví vytvoří kuličky vody.

Kromě zápachu můžete také vizuálně posoudit, zda se kvalita oleje zhoršila - olej není čirý, ale jakoby zamlžený a může také vypadat, že zhoustl. Může se však stát, že olej nebude vykazovat žádný z těchto příznaků.

TIP: Pokud oleje používáte opravdu jen párkrát do měsíce, můžete je skladovat v lednici. Kvalita se tím nesníží, naopak, olej uložený ve správné nádobě a řádně uzavřený prodlouží svou záruku.


Existuje ještě něco, co může ovlivnit trvanlivost esenciálního oleje?

ANO. Je to samotný esenciální olej. Protože se éterický olej získává z rostlin procesem destilace vodní parou, nejedná se o standardizovaný produkt. Každá rostlina je specifická.

Oleje se tedy rozkládají (jinými slovy procházejí procesem oxidace) různě podle svých specifických vlastností. Například oleje z citrusových plodů oxidují podstatně rychleji než oleje s dřevitou nebo zemitou vůní (například santalové dřevo). I například pačuli získává výraznější aroma právě zráním.

 

Jak dlouho je tedy můžete skladovat otevřené?

Esenciální oleje lze podle této vlastnosti v zásadě rozdělit do 5 skupin:
Citrusové - jedná se o svěží, energizující vůně, jako je citron, limetka, grapefruit, pomeranč, bergamot - 6-12 měsíců

Bylinné, teplé, mírně kořeněné, mírně sladké, mírně květinové nebo dřevité, kafrové vůně - jedná se o povznášející deodorační vůně, jako je eukalyptus, tea tree, kadidlo, borovice, jedle, rozmarýn, citronová tráva, ravensara - 1-3 roky

Kořeněné, sladké, dřevité - vyrovnávací, povzbuzující, očistné vůně, jako je bazalka, cedrové dřevo, šalvěj, levandule, levandule, palma, tymián, růžové dřevo - 2-6 let

Ovocné, květinové, dřevité až kořeněné - vyrovnávající, inspirující a uklidňující vůně, jako je hřebíček, sláma, heřmánek/šamánek, jasmín, zimní zeleň - 3-7 let

Dřevité, zemité, teplé, kořeněné - uzemňující, uklidňující vůně, jako je zázvor, černý pepř, myrha, pačuli, santalové dřevo, ylang-ylang - 4-15 let

U éterických olejů jsou prodejci povinni uvádět standardní minimální dobu trvanlivosti. Jak však vidíte, správným zacházením a skladováním můžete životnost esenciálního oleje prodloužit o několik měsíců nebo i let.

Je proto důležité, abyste si zapsali, kdy jste esenciální olej zakoupili, a sledovali jeho konzistenci a vůni, abyste se na jedné straně vyhnuli použití zoxidovaného oleje, ale na druhé straně třeba zbytečně nevyhazovali olej, který je ještě použitelný.

Esenciální oleje a fotosenzitivita

Při používání éterických olejů se můžete setkat s pojmem fotosenzitivita. Co to znamená? Označuje schopnost některých esenciálních olejů potenciálně způsobit podráždění pokožky, pokud jsou tyto oleje po aplikaci na tělo vystaveny slunečnímu záření.

Nemusíte se však obávat, týká se to pouze malé skupiny esenciálních olejů, které mohou takové složky obsahovat. Jedná se především o citrusové éterické oleje. Ty obsahují látky - furanokumariny - které zvyšují citlivost pokožky na UV záření.

Aplikace výrobků s těmito oleji na pokožku, zejména v létě, může způsobit zvýšenou citlivost pokožky na UV záření. Existuje však několik rad, jak těmto nežádoucím účinkům předejít.

  • Dávejte přednost fotosenzitivním esenciálním olejům v oplachovacích přípravcích, jako jsou šampony nebo sprchové gely. Tímto způsobem nezůstanou na pokožce a nezpůsobí případnou citlivost.
  • Pokud máte oblíbený krém nebo tonikum s těmito oleji, naneste si je na obličej večer. Tímto způsobem nebudete svou pokožku vystavovat UV záření.
  • Výrobky s fotosenzitivními éterickými oleji je možné nanášet i na pokožku zakrytou oblečením apod. Proto je vhodnější mít tyto éterické oleje v produktech pro zimní období, kdy nosíme silnější vrstvy oblečení.

Pokud se na vaší pokožce objeví alergická reakce nebo zarudnutí, ať už v důsledku fotosenzitivity, nebo jen běžné alergie, začněte si pokožku okamžitě oplachovat pod proudem tekoucí vody.

Po několika minutách je dobré setřít přebytečný esenciální olej nebo přípravek, který jej obsahuje, čistým kapesníkem/ vatovým tamponem s rostlinným olejem, který dobře snášíte. Poté pokožku znovu opláchněte pod proudem tekoucí studené vody.

Éterické oleje a IFRA

Při prevenci alergických reakcí je také dobré dodržovat normy IFRA. Jedná se o Mezinárodní asociaci pro vonné látky, která vydává doporučení, doporučené limity nebo zákazy používání některých vonných látek v kosmetickém a potravinářském průmyslu.

Normy IFRA upravují použití a maximální dávky éterických a vonných olejů v různých výrobcích s ohledem na zdraví uživatelů a ochranu životního prostředí. Některé vonné složky mohou být ve vyšších koncentracích dráždivé a právě dodržováním jejich doporučených limitů v kosmetice můžete předejít možnému podráždění nebo alergickým reakcím na pokožce.

Chcete-li zjistit, jaká je maximální doporučená dávka esenciálního oleje pro váš výrobek, musíte vědět, o jaký druh výrobku se jedná, resp. zda budete vyrábět šampon, pleťovou vodu, balzám na dětskou pokožku nebo výrobek na rty, například rtěnku. IFRA v současné době rozděluje kosmetické výrobky do 12 kategorií podle jejich použití. Jedná se například o výrobky používané na rty; oplachovací přípravky na ruce a tělo; výrobky používané na vlasy atd. Úplný seznam jednotlivých kategorií s podrobným popisem naleznete na internetových stránkách IFRA.

Jakmile znáte kategorii výrobku, můžete někdy zjistit maximální dávku vonného oleje přímo z informací poskytnutých výrobcem výrobku. U každé kategorie výrobku je uvedeno maximální procentuální dávkování, které vám řekne, jakou část celkové hmotnosti výrobku může tvořit esenciální nebo vonný olej.

Esenciální oleje a výroba parfémů

Věděli jste, že si z esenciálních olejů můžete vyrobit vlastní parfém? Abyste pokaždé dosáhli harmonické kombinace vůní, doporučuje se smíchat esenciální oleje, které mají vrchní, spodní a střední parfémové tóny.

Znalost umění vhodně kombinovat esenciální oleje vám usnadní nejen výrobu parfémů, ale také vytváření nových směsí esenciálních olejů pro difuzéry, aroma lampy nebo běžné kosmetické výrobky.

Vrchní tóny

Jemné svrchní tóny neboli hlava vůně jsou tím prvním, co ucítíte při použití parfému nebo vonného kosmetického přípravku. Obvykle se jedná o vůně, které jsou lehké, ale zároveň jsou tyto tóny poměrně silné až ostré, takže si jich všimnete jako první. Jedná se o vůně, které poměrně rychle vyprchají, můžete je cítit zhruba 5 až 10 minut po použití výrobku. Chcete-li je ve svých oblíbených výrobcích odhalit, přivoňte si k výrobku hned po jeho otevření.

Mezi běžné esenciální oleje, které jsou považovány za vrchní tóny, patří citrusové esenciální oleje, zejména citron, pomeranč nebo limetka, nebo bergamot. Mezi dalšími éterickými oleji najdete mátu peprnou, tea tree nebo eukalyptus. Do této skupiny se obvykle řadí i levandule, kterou však lze označit i za střední nótu. Jako vrchní tóny však nemůžete nic zkazit ani s citronovou trávou, verbínou nebo tymiánem.

Střední tóny

Další vůní, kterou ucítíte po vrchních tónech parfému, jsou střední tóny neboli srdce parfému. Právě tyto složky tvoří hlavní část vašeho parfému a mohou vydržet až několik hodin, obvykle dvě až tři hodiny. Obzvláště oblíbené jsou různé květinové vůně, které se dobře kombinují s lehčími citrusovými vrchními tóny a dřevitými spodními esencemi.

Mezi klasické střední tóny patří především květinové vůně, jako je levandule, pelargonie, ylang ylang a meduňka. V této skupině najdete také některé koření, například esenciální oleje z kůry nebo listů skořice, koriandru, hřebíčku a šalvěje. Patří sem také éterické oleje z jehličnanů, jako je jedle nebo borovice.

Spodní/základní tóny

Poslední vůní, kterou ucítíte ve svém parfému nebo kosmetickém přípravku, jsou spodní tóny. Tyto vůně se začnou objevovat několik hodin po nanesení výrobku a mohou vydržet celý den, což vám umožní užívat si vůni parfému po delší dobu.

Spodní neboli základní tóny jsou především silnější, těžší vůně, které se často vyznačují esenciálními oleji z různých dřevin. V nabídce tak najdete esenciální olej z cedrového, růžového nebo santalového dřeva. Mezi další základní tóny patří černý pepř, vetiver nebo kadidlo, myrha nebo pačuli a jalovec.

Esenciální oleje a roční období

Připravili jsme pro vás přehled éterických olejů pro jednotlivá roční období. Můžete si tak vytvořit vlastní směsi éterických olejů do difuzérů nebo aromalamp a obměňovat je podle ročního období.

Esenciální oleje a jaro

Mnoho lidí si jaro spojuje se svěžími vůněmi, a to platí i při používání esenciálních olejů. Květinové a jemné citrusové esenciální oleje jsou obzvláště vhodné pro provonění vašeho domova.

Vyzkoušejte například esenciální olej z pelargonie, který se vyznačuje příjemnou květinově-muškátovou vůní s uklidňujícími účinky. Sáhnout můžete také po naprosté klasice - citronovém esenciálním oleji, který se krásně kombinuje s dalšími oleji.

Pokud chcete o něco sladší citrusovou vůni, sáhněte po mandarinkovém esenciálním oleji, například klementinkovém. Určitě nepřehlédněte esenciální olej tea tree, který se skvěle hodí na úklid jako součást čisticích nebo pracích prostředků.

Sáhnout můžete také po uklidňujících a čisticích esenciálních olejích, jako je rozmarýnový esenciální olej nebo šalvějový či mátový esenciální olej.

Vyzkoušejte směs stejných dílů esenciálních olejůmáty peprné, citronu a levandule . Procházku po čerstvě rozkvetlé zahradě vám připomene směs pelargonie (3 kapky), koriandru (3 kapky) a pomeranče (2 kapky).

Esenciální oleje a léto

Vůně letní dovolené si můžete užívat po celý rok díky příjemně vonícím esenciálním olejům, které si mnozí z nás spojují s létem. Mezi ně rozhodně patří vůně levandule, sladkého pomeranče a máty. Atmosféru léta může navodit také esenciální olej ylang ylang nebo cedrové či jalovcové dřevo.

Vyzkoušejte tropickou směs 4 dílů pačuli, 2 dílů červeného pomeranče a 1 dílu ylang ylang. Sladkou vůní, která přináší pozitivní náladu, je směs stejných dílů pomeranče, kadidla a bergamotu. Další zajímavou kombinací připomínající exotické koktejly je směs 2 dílů grapefruitu a santalového dřeva se 3 díly pomeranče.

Esenciální oleje a podzim

Esenciální oleje lze použít také k tomu, aby vám připomněly procházky lesem mezi spadaným listím nebo večer s knihou v ruce u krbu. Obzvláště oblíbené jsou sladší a těžší esenciální oleje. Jedná se především o různé dřevité a zemité vůně, jako je cedrové dřevo nebo jedle. Sáhnout můžete také po rozmarýnu nebo skořici.

Vyzkoušejte příjemnou směs 3 dílů pomeranče v kombinaci se dvěma díly koriandru a skořice. Chai latte vám připomene směs stejných dílů éterických olejů koriandru, skořice a černého pepře. Vyzkoušet můžete také směs stejných dílů esenciálních olejů rozmarýnu, hřebíčku, citronu a eukalyptu.

Esenciální oleje a chlad

Vánoční atmosféru si můžete doma vykouzlit také pomocí esenciálních olejů a kosmetiky z nich vyrobené. Tradičně můžete sáhnout po skořicové kůře, hřebíčkovém a koriandrovém éterickém oleji nebo zimostrázu. S Vánocemi jsou spojovány také jedlový éterický olej, myrha, červený pomeranč a kadidlo.

Winter Woods vám připomene směs stejných dílů esenciálních olejů wintergreen, vetiver a jedle. Vánoční atmosféru můžete navodit kombinací stejných dílů esenciálních olejů hřebíčku, skořice a pomeranče. Vůni domova po pečení vánočního cukroví lze vykouzlit směsí 2 dílů jedlové a pomerančové silice a 1 dílu silice citronové trávy a citronu.




TIP1: Nemáte doma difuzér nebo jiné "odborné pomůcky" k rozptýlení esencí? Vyběhněte s dětmi nebo domácími mazlíčky do lesa a nasbírejte například šišky - v teple se krásně rozevřou, jsou pěknou přírodní dekorací, a když je pokapete oleji, budou postupně uvolňovat příjemnou vůni při proudění vzduchu v místnosti.

TIP2: Zajímavým řešením je také miska na rýži - naplňte malou misku suchou rýží a přidejte 15 až 20 kapek směsi olejů. Promíchejte lžičkou. Protože se vůně z misky nešíří tak intenzivně jako z difuzéru, můžete po domě nebo bytě rozmístit více misek.

TIP3: Naprosto nejjednodušší způsob, jak vůni rozptýlit po místnosti, je použít difuzér - v lahvičce smíchejte destilovanou vodu, asi 15 až 20 kapek esencí a solubilizátor (rozpouštědlo esenciálních olejů - přírodní látka, která zvyšuje rozpustnost různých sloučenin ve vodném roztoku) a vonný difuzér je hotový :-)

Nebo si vyrobte přírodní svíčku a při její výrobě přidejte několik kapek vonné směsi. Do klidné nálady vás dostane nejen pohled na teplý plamen hořící svíčky, ale také vůně, která se uvolňuje.



Své myšlenky a nápady posílejte na adresu marketing@handymade.sk.