NENÍ ŠAMPON JAKO ŠAMPON

Zpět na28. 08. 2019 Články
Téma šamponů, tuhých či tekutých, přírodních či syntetických, je nevyčerpatelnou studnicí informací a my se do něj jistě ještě mnohokrát ponoříme.

Tentokrát se zaměříme na malou studii:

Jak číst zadní stranu šamponu, který si kupujete?

Velkým boomem na trhu je v současné době tuhý šampon, který je prezentován superlativy jako bezodpadový, zdravý, přírodní.
To však neznamená, že každý tuhý šampon je v pořádku a že každý tekutý šampon je špatný.
Proto zpozorněte, zejména pokud na seznamu složek, ze kterých se šampon (tekutý nebo tuhý) skládá, najdete následující:

Laurylsulfát sodný (SLS)
Jedná se o detergent a pěnidlo, které se hojně používá v šamponech zakoupených v obchodě. Výzkumy však potvrzují, že SLS dráždí pokožku a u přecitlivělých typů dochází i k zánětlivé reakci. Paradoxně se SLS používá jako dráždivá látka i při testování výrobků používaných k ošetření pokožky.

Propylenglykol (PG)
Jedná se o zvlhčovadlo a rozpouštědlo, které se kromě kosmetických výrobků používá v nemrznoucích směsích do letadel. Obecně je klasifikován jako bezpečná látka, ale bylo zaznamenáno mnoho případů toxicity u lidí, dokonce i účinky na nervový systém nebo srdeční arytmii.

Polyethylenglykol (PEG)
Další látka, která je na etiketách často uváděna pouze pod zkratkou PEG, je chemická látka na bázi ropy, která se používá v šamponech pro vytvoření hladké, krémové textury. V mnoha případech způsobuje alergické reakce a kontaktní dermatitidu.

Dimenticon (PDMS)
Látka známá také jako polydimethylsiloxan (PDMS). Při použití v šamponech vytváří mazlavý povlak kolem každého pramene vlasů, dodává jim lesk a usnadňuje jejich rozčesávání. Je známo, že způsobuje dermatitidu kůže, ale ještě znepokojivější jsou zprávy, že může mít škodlivé účinky na hormonální systém.

Parfémy a ftaláty
Bohužel ani něco tak nevinného, jako je vůně přidávaná do kosmetických výrobků, nemusí být pro tělo příjemné. Existují šampony, jejichž vůně pochází z rostlinných výtažků a esenciálních olejů. Tyto výrobky však často obsahují ftaláty, které působí jako fixátory vůně. Přestože Evropská unie v roce 2005 některé ftaláty zakázala, ne všechny způsobují podráždění, svědění, vyrážky a dokonce i alergie.

Pokud se chcete těmto látkám vyhnout, zůstaňte naladěni na zítřek, uvedeme příklady bezpečných přísad a látek a také konkrétní recepty a složení.