ZVLHČUJÍCÍ A ZVLÁČŇUJÍCÍ LÁTKY - ROZDÍLY A POUŽITÍ

Zpět na18. 02. 2020 Články
Víte, jaký je rozdíl mezi zvlhčovačem a změkčovačem? A které suroviny spadají do které kategorie? Nejste si jisti? Pak je toto téma určeno právě vám ;-)

Asi nejdůležitějším cílem, kterého chceme s přírodní kosmetikou dosáhnout, je krásná, zářivá, hedvábná a hydratovaná pleť.

Jak nám toho mohou pomoci dosáhnout hydratační a zvláčňující přípravky? :-)

Dnes začneme hydratačními přípravky.
Těmto látkám se (nejen v kosmetickém světě) říká také zvlhčovače.
Zvlhčující látka přitahuje a zadržuje vlhkost ze vzduchu a absorbuje ji (vysušující přípravky naopak vodu přitahují, ale neabsorbují ji a kondenzací vody vytvářejí na povrchu film). Tato obecná teorie není ve skutečné kosmetické praxi příliš daleko od pravdy. Až na to, že zvlhčující látky v kosmetických přípravcích nečerpají vodu přednostně ze vzduchu, ale z hlubších vrstev pokožky, aby zvlhčily její povrch.

Co se však stane, když pravidelné používání stahuje vodu "zespodu"?

Tato otázka je více než na místě. Při používání nesprávných zvlhčujících látek k tomu skutečně časem dochází a výsledkem je, že spodní vrstvy pokožky jsou zbaveny hydratace, vysušují se a "ohýbají", což způsobuje právě ty vrásky, kterým jste se chtěli používáním hydratačního přípravku v první řadě vyhnout, nebo dokonce že jste začali používat zvlhčující přípravek v boji proti vzniklým vráskám.

Jak si vybrat správný hydratační přípravek?

Ať už si chcete vyrobit vlastní výrobek s použitím zvlhčujícího prostředku, nebo jste jen "spotřebitelem" přírodní kosmetiky, je důležité, abyste věděli, které zvlhčující prostředky jsou pro vaši pleť prospěšné.

Syntetické zvlhčující látky

Tady je zakopaný pes ☝ Syntetické humektanty jsou levnější než přírodní, a proto je výrobci kosmetiky tak rádi používají. Jejich počáteční WAU efekt hydratované pokožky však nakonec nahradí poškozená a vysušená pokožka. Tyto zvlhčující látky odčerpávají vodu z hlubších vrstev, a i když do jisté míry zabraňují ztrátě vody, v konečném důsledku nedodávají pokožce žádné živiny, a proto časem dochází ke stárnutí a ochabování pokožky.

Uveďme si několik příkladů syntetických zvlhčovačů:

???? PROPYLENGLYKOL
Výrobek na bázi vody, který dokáže udržet vlhkost, ale také vysušuje spodní vrstvy pokožky a v některých případech může podráždit citlivou pokožku a způsobit vyrážky a zarudnutí.
???? PEG
O polyethylenglykolech - sloučeninách na bázi ropy používaných v kosmetických přípravcích - jsme podrobně psali v našem článku na Facebooku.
???? SILIKONY
Jsou přítomny snad ve všech výrobcích, právě pro efekt jemné a hladké pokožky, ale také brání pokožce "dýchat" a časem mohou mít za následek suchou a podrážděnou pleť s možným vznikem akné.

Přírodní hydratační látky

Přírodní hydratační látky nejenže pomáhají přivádět vodu na povrch pokožky, ale dodávají hydrataci a živiny i do hlubších vrstev, což napomáhá pravidelné hydrataci pokožky.

Které jsou přírodní hydratační přípravky?
???? ALOE
Ať už ve formě šťávy, připraveného gelu nebo samotné čerstvé gelovité části rostliny, proniká hluboko a rychle do pokožky a hydratuje ji na povrchu i v nižších vrstvách.
???? MEDOVKA
Med má přirozenou schopnost zadržovat vodu a hydratovat, aniž by vytvářel pocit mastnoty.
???? KYSELINA HYALURONOVÁ
Kyselině hyaluronové jsme se věnovali v samostatném příspěvku:
https://www.facebook.com/…/a.47809421237…/1084599688395803/…
Má přirozenou schopnost zadržovat vodu a může působit podle úrovně vlhkosti (nízkomolekulární, středně molekulární a vysokomolekulární).
???? GLYCERIN
Přirozeně se vyskytuje v každé živé buňce, takže se snadno vstřebává do pokožky. Dokáže velmi dobře zadržovat vodu a funguje tak, že nachází rovnováhu mezi obsahem vody ve vzduchu a v pokožce. Struktura glycerinu je navíc pro péči o pleť ideální, protože po ní hladce a rovnoměrně klouže.


Jaký je tedy zásadní rozdíl mezi hydratačními a zvláčňujícími přípravky?

Zatímco hydratační přípravky mají za úkol "přitahovat" vlhkost, zvláčňující přípravky vytvářejí ochranný film, který ji zachycuje - zabraňují tedy především ztrátě vody. Říká se jim také emoliencia a aplikují se lokálně na pokožku, aby zklidnily, hydratovaly, hojily a chránily kožní buňky, které jsou postiženy různými kožními problémy, jako je zarudnutí, pálení, svědění, podráždění, šupinatění. Používají se také ke zmírnění dlouhodobějších kožních onemocnění, jako je lupénka, ekzém nebo ichtyóza.

Příklady výrobků:

???? TĚLOVÉ MLÉČKA A VODY
Tyto výrobky jsou vynikající volbou pro zajištění hydratace velkých ploch, ať už vlasů, pokožky nebo celého těla. Negativním aspektem je, že neposkytují dodatečnou hydrataci pokožky.

???? KRÉMY
Výborná volba pro každodenní hydrataci, vhodná pro ty, kterým vadí pocit mastnoty - většina krémů již nemá nežádoucí mastnou texturu.

???? MASTI
Jsou výbornou volbou pro extra suchou pokožku nebo její části, přičemž negativní aspekt pocitu mastnoty je vyvážen extra dávkou hydratace. Doporučují se proto aplikovat na noc.

???? SPREJE
Spreje jsou skvělou šetrnou volbou pro aplikaci hydratační složky, zejména pokud je stav pokožky natolik závažný, že se nedoporučuje vnášet složku roztíráním nebo jiným kontaktem.

???? NÁHRADNÍ MÝDLA
Patří sem různé přípravky pro péči o pokožku, které jsou alternativou k mýdlům pro každodenní péči, jež mohou narušenou pokožku vysušovat nebo zhoršovat její stav.

Všechny tyto přípravky jsou smývatelné, takže je můžete aplikovat až 4-5krát denně, abyste zajistili celodenní hydrataci, a jejich používání můžete střídat. Nejsou medikované, jako například kortikoidní masti, které obsahují léčivo s určitým dávkováním. V případě emoliencií se nemusíte obávat nebezpečných vedlejších účinků z "předávkování" . Pokud se vám náhodou stane, že nanesete nadměrné množství, jednoduše přípravek smyjete.

Mezi nejznámější emoliencia patří:

- bambucké máslo
- kakaové máslo
- včelí vosk
- lanolin
- skvalan - olivový nebo třtinový
- výživné oleje - například olivový, mandlový, kokosový, jojobový

V zásadě jsou výbornou volbou také rostlinné vosky a další rostlinné oleje a másla s vysokým obsahem kyseliny olejové. Jejich hydratační účinky jsou velmi účinné, ale vzhledem k vysokému obsahu "mastnoty" vytvářejí jako samostatné složky na těle těžký a mastný pocit, takže nejlepší volbou pro přípravu přípravků je kombinovat je s produkty, které mají lehčí formu, zejména s ohledem na typ vaší pokožky.

Všechny tyto složky spolu s hydratačními látkami ve vašich přípravcích zabraňují tzv. transepidermální ztrátě vody, čímž pomáhají udržovat pokožku hydratovanou, jemnou a zářivou.

Článek pro vás připravila

Martina Obonová



Jakékoli postřehy a náměty nám prosím pište na marketing@handymade.sk.

Zdroj: :
https://www.annmariegianni.com/what-is-a-humectant-and-which-natural-ones-to-look-for-in-anti-aging-products/