Veľkonočné tvorenie kozmetiky začína v Handymade so zľavou -12% na všetky suroviny.

Balzám na suchou pokožku

Zpět na18. 10. 2022 Návody

Balzám oceníte zejména v chladnějších dnech, kdy je pokožka suchá. Přírodní vazelína Vegeline z něj dělá skutečný zázrak.

Pokud si chcete připravit hutný hydratační balzám pro suchou pokožku, přinášíme vám recepturu, která kombinuje rostlinné oleje a másla, jež poskytují pokožce intenzivní hydrataci a ochranu před ztrátou vody.
Tento balzám si zamilujete, pokud máte suchou pokožku na loktech, chodidlech, rukou nebo kolenou.

BALZÁM NA SUCHOU POKOŽKU - SLOŽENÍ

Základem pro výrobu balzámu na suchou pokožku je Vegeline - rostlinná vazelína. Tato surovina dodává balzámu hustou konzistenci a zároveň pomáhá vytvářet na pokožce ochranný film, který zabraňuje dalšímu vysušování. Pro snížení pocitu mastnoty byly použity další složky, jako je škrob nebo alkylbenzoát, aby se přípravek lépe nanášel na pokožku.

SLOŽENÍ fáze %

A Vegeline 70 50,00
A Kakaové máslo 12,00
A Neutrální olej MCT caprylis 9,00
B rýžový škrob 25,80
B Alkylbenzoát 2,00
B Tokoferylacetát 1,00
B Esenciální olej z máty peprné 0,20
Skleněný kelímek ---

Suroviny na tvorbu balzamu na suchú pokožku vo fľaškách a hnedých papierových sáčkoch na bielom pozadí.

BALZÁM NA SUCHOU POKOŽKU - POSTUP

1. Důkladně vydezinfikujte veškeré náčiní, nádoby nebo obaly, které budete používat, například etanolem.
2. Odvažte Vegelinu, kakaové máslo a neutrální MCT kaprylisový olej(fáze A) do žáruvzdorné nádoby.
3. Směs postavte na vodní lázeň a počkejte, až se všechny složky rozpustí a spojí. Důkladně promíchejte a přeneste nádobu do chladničky/mrazničky.
4. Jakmile směs ztuhne, začněte ji šlehat ručním mixérem (používá se k šlehání vaječných bílků),
po 1-2 minutách pokračujte v přidávání škrobu po malých dávkách.
5. Jakmile je škrob zapracován do směsi, přidejte alkylbenzoát, tokoferylacetát a esenciální olej.
Opět dobře promíchejte mixérem.
6. Hotovou směs naplňte do vydezinfikovaného kelímku.

BALZÁM NA SUCHOU POKOŽKU - TIPY A TRIKY

Chcete si usnadnit výrobu balzámu na suchou pokožku? Jste na správném místě!


Pro zahřátí ingrediencí ve vodní lázni zvolte dostatečně širokou nádobu
vhodnou k míchání - má zaoblené dno, například kovovou nebo žáruvzdornou plastovou misku.


Doba chlazení se bude lišit v závislosti na množství výrobku, který budete vyrábět. Nenechávejte však směs
v lednici nebo mrazáku přes noc - balzám již bude příliš tuhý na to, aby se dal šlehat. Stačí, aby směs nebyla na dně nádoby stále tekutá.


Proces chlazení můžete urychlit také tím, že prázdnou kovovou nádobu necháte v mrazáku předem vychladnout. Poté, co horkou směs vyjmete z vodní lázně, ji začněte po malých dávkách přelévat po stěnách vychlazené mísy. Směs téměř okamžitě ztuhne. Později však budete muset použít stěrku, abyste směs dostali ze stěn na metly mixéru.


Při přidávání škrobu do směsi je důležité postupovat postupně. Je dobré vypnout mixér, část škrobu do směsi vmíchat lžící, promíchat mixérem a tento postup několikrát opakovat, dokud do směsi nepřidáte všechen škrob. Pokud přidáváte škrob za stálého míchání, může se stát, že mixér škrob rozmíchá a rozptýlí.


Hotový výrobek je dobré skladovat mimo dosah přímého slunečního záření a tepla. Vhodné jsou kelímky z tmavého skla
, protože směs není tekutá a obtížně by se dávkovala z jiné nádoby. Výhodou je, že pokud oleje a másla ve výrobku neoxidují a do výrobku se nedostala voda (například z mokrých rukou), můžete výrobek stále používat. Vzhledem k tomu, že v receptuře není obsažena voda, výrobek nevyžaduje konzervační prostředek.

Balzam na suchú pokožku v nepriehľadnom tmavom kelímku s vrchnáčikom na bielom pozadí.

BALZÁM NA SUCHOU POKOŽKU - SLOŽKY A JEJICH VÝZNAM

Níže najdete informace o vlastnostech jednotlivých složek v receptuře. Dozvíte se také více
o jejich možných náhradách nebo o tom, jak můžete balzám přizpůsobit přesně svým požadavkům.

VEGELIN 70

K vytvoření husté konzistence balzámu na suchou pokožku byla použita rostlinná vazelína Vegeline.
To však není její jediná role. Díky obsahu rostlinných tuků dokáže hydratovat velmi suchou pokožku tím, že na ní vytvoří ochranný film, který zabraňuje další ztrátě vody z pokožky a následně pomáhá ostatním složkám lépe pronikat do pokožky. Tato vazelína je čistě rostlinného původu a neobsahuje parafíny ani jiné látky pocházející z ropy.


Vegeline oceníte zejména tehdy, pokud si musíte často mýt nebo dezinfikovat ruce, a proto máte suché ruce
a popraskanou pokožku. Pokud byste chtěli méně hustý balzám, který se o něco lépe roztírá, snižte množství Vegeline v receptuře a nahraďte ji vybranými oleji nebo másly.

KOKOSOVÉ MÁSLO

Skvělým máslem pro hydrataci pokožky je kakaové máslo. Toto máslo se rozpouští při tělesné teplotě, což usnadňuje nanášení krémů nebo balzámů. Pokud si navíc vyberete nerafinovanou verzi tohoto másla, můžete si vychutnat i příjemnou čokoládovou vůni, která kakaové máslo doprovází.


Kakaové máslo také přispívá k hustotě balzámu, takže snížení jeho obsahu v receptuře způsobí,
bude výrobek tekutější a bude se lépe nanášet. Toto máslo můžete nahradit jinými rostlinnými másly, ale jakákoli náhrada bude mít za následek určitou změnu konzistence výrobku.

MCT CAPRYLIS - NEUTRÁLNÍ OLEJ

Výhodou neutrálního oleje MCT caprylis je skutečnost, že tento olej je mimořádně stabilní a minimálně podléhá oxidaci. Díky tomu si můžete své výrobky užívat déle. Kromě toho je tento olej bezbarvý a bez zápachu,
a ostatní složky výrobku tak mohou vyniknout.


MCT caprylis lze samozřejmě nahradit jiným rostlinným olejem dle vlastního výběru. Můžete se také rozhodnout pro kombinaci několika olejů nebo zvýšit jejich podíl v receptuře, pokud chcete balzám, který bude krémovější a bude se lépe nanášet na pokožku.

RÝŽOVÝ SCRUB

Hlavní složkou výsledného balzámu na suchou pleť snižující mastnotu je rýžový škrob. Tento typ škrobu je k pokožce mimořádně šetrný, proto se často používá v dětských pleťových mlécích nebo suchých šamponech. Rýžový škrob lze nahradit jakýmkoli jiným škrobem, zkuste například kukuřičný škrob.


Pokud se vám zdá, že výrobek postrádá výživu a promaštění, snižte množství škrobu v receptuře. V opačném případě můžete obsah škrobu v receptuře zvýšit na úkor Vegelinu. Je však třeba vzít v úvahu, že rýžový škrob přispívá k hustotě výrobku.

ALKYL BENZOÁT

Alkylbenzoát je surovina na bázi oleje, která skvěle doplňuje ostatní složky výrobku, tato látka se používá jako náhrada některých rostlinných olejů, protože se dobře vstřebává do pokožky a nezanechává pocit mastnoty. Pokud nemáte alkylbenzoát po ruce, můžete tuto složku nahradit rostlinnými oleji, zejména těmi, které se dobře vstřebávají do pokožky, jako je mandlový nebo meruňkový olej.

TOKOFERYLACETÁT

Aby oleje a tuky použité v receptuře balzámu vydržely déle čerstvé, byl použit tokoferylacetát. Jedná se o formu vitaminu E, což je vitamin rozpustný v oleji s antioxidačními vlastnostmi. Jeho schopnost potlačovat volné radikály a bojovat tak proti oxidaci ocení nejen naše pokožka, ale i ostatní složky výrobku. Díky vitaminu E se oddaluje závěrečná fáze oxidace, kdy dochází ke změně barvy olejů a tuků
a získávají nepříjemný zápach.


Tokoferylacetát je citlivý na teplo, proto jej přidávejte pouze do vychlazené směsi. Jeho možná náhrada
je tokoferol, 96% vitamin E.

ESSENTIÁLNÍ OLEJ

Svěží vůně balzámu na suchou pokožku se dosáhne použitím esenciálního oleje z máty.
Esenciální neboli éterické oleje jsou skvělým způsobem, jak výrobky provonět přírodním způsobem. Esenciální olej z máty peprné můžete nahradit jiným druhem těchto olejů, je však dobré dodržovat doporučené dávkování (viz dokument IFRA u výrobku).


Další možností je vynechat jakoukoli parfemaci nebo zvolit vonné oleje, které jsou syntetickými náhradami esenciálních olejů. Tyto oleje poskytují ještě širší škálu vůní, takže můžete sáhnout i po různých ovocných vůních.

UPOZORNĚNÍ

Jak již bylo zmíněno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad a skladování.


Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem.


Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.

BALZÁM NA SUCHOU PLEŤ - ZÁVĚR

Děkuji skvělé Ivaně Jačalové za skvělý příspěvek s návodem na vytvoření bazalmu na suchou pleť. Vytvořili jste si ho s námi?


Pokud máte nějaké připomínky, zkušenosti nebo otázky, které vás napadly při čtení nebo tvorbě našeho návodu na blogu, napište nám na marketing@handymade.sk a my vám rádi odpovíme.


Než se opět uvidíme u nového článku nebo návodu, přeji vám krásný a tvůrčí den.

Do zmýdelnění, přátelé.