Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

Čisticí pleťová voda

Zpět na17. 04. 2023 Návody

Čisticí pleťová voda je určena zejména pro ty, kteří potřebují při čištění pleti hydrataci.

Čistící pleťové vody jsou skvělé pro čištění pleti a zbavení se přebytečného kožního mazu. Pleťovou vodu oceníte také po odstranění voděodolného make-upu, který odstraní zbytky a dokonce i mastnotu po použití odličovacích přípravků na bázi oleje. Pleťovou vodu jednoduše naneste na vlhkou pleť a poté ji důkladně opláchněte vodou. Jedná se o oplachovací přípravek, který by neměl zůstat na pleti bez opláchnutí.

Čistiace pleťové mlieko v plastových fľakách s pumpičkou, vyrbené z prírodných ingrediencii na bielom pozadí.

ČISTICÍ PLEŤOVÁ VODA - SUROVINY

Pro přípravu čisticí pleťové vody je třeba vytvořit základní emulzi z vody a oleje. Doplňkovými složkami jsou tenzidy - odmašťující a pěnící látky, které pomáhají čistit pokožku a zbavovat ji přebytečné mastnoty. Protože kombinace emulze s tenzidy není vždy nejstabilnější, použili jsme ke konzervaci tohoto výrobku čtyři různé konzervační látky, abychom zjistili, která z nich odvede nejlepší práci.

Fáze složení %

A Demineralizovaná voda 43,03
A Hamamel hydrolát 15,00
B Glycerin 8,00
B Slídový prášek, Bonny Buttercup 0,05
B Xanthanová guma 0,90
C Olivem 1000 3,00
C Mandlový olej 8,00
D Jablečný proteol 10,00
D Kokosový glukosid 10,00
D Eukalyptus radiata esenciální olej 0,12
E Konzervační látka 1,00
E Kyselina mléčná 0,90
Plastová láhev s pumpičkou ---

Suroviny na tvorbu čiastiaceho pleťového mlieka sú v papierových sáčkoch, skenených nádobkách a plastových fľaškách na bielom pozadí.

ČISTICÍ PLEŤOVÁ VODA - POSTUP

1. Všechny pomůcky, nádoby a obaly, které budete používat, vydezinfikujte, např. etanolem.
2. Odvažte glycerin, xantanovou gumu a práškovou slídu (fáze B) do tepelně odolné nádoby. Dobře promíchejte na hustou kaši bez hrudek a odstavte.
3. Odvažte složky fáze A do jiné nádoby. Smíchejte a nalijte fázi A do nádoby s fází B. Dobře promíchejte (začne se tvořit gel) a přikryjte potravinovou fólií.
4. Odvažte suroviny fáze C do žáruvzdorné nádoby. Přikryjte fólií.
5. Obě nádoby zakryté fólií umístěte na vodní lázeň. Zahřívejte, dokud se fáze C zcela neroz pustí a obě směsi nebudou mít přibližně stejnou teplotu (70 °C).
6. Poté, stále na vodní lázni, nalijte vodnou fázi do nádoby s fází C. Důkladně promíchejte, např. silikonovou stěrkou, a poté míchejte tyčovým mixérem, dokud se obě fáze dobře nespojí.
7. Jakmile teplota klesne pod 40 °C, přidejte fázi D (směs tenzidů a esenciálního oleje v ní smíchaného). Znovu promíchejte tyčovým mixérem (pozor, směs může pěnit).
8. Nakonec zkontrolujte pH směsi pomocí indikátorových papírků, a pokud je příliš vysoké, upravte ho přidáním kyseliny mléčné po kapkách na hodnotu mezi 4,5 a 5,5. V případě, že je pH příliš vysoké, upravte ho přidáním kyseliny mléčné po kapkách na hodnotu mezi 4,5 a 5,5. Upozorňujeme, že množství kyseliny mléčné je pouze orientační!
9. Přidejte zvolený konzervační přípravek (kromě přípravku Spectrastat G2, ten je třeba zahřát na 45 °C a přidat do směsi při stejné teplotě, viz Tipy a triky), dobře promíchejte a naplňte do zvolené nádoby.

ČISTICÍ PLEŤOVÁ VODA - TIPY A TRIKY

Níže vám přinášíme několik tipů a triků, které vám usnadní výrobu čisticího mléka. Přečtěte si informace o správném nastavení pH a mnoho dalšího.


Při práci s xantanovou gumou je dobré ji nejprve rozmíchat v glycerinu, podobně jako práškovou slídu, aby se netvořily hrudky těchto nerozmixovaných práškových složek. Díky xantanové gumě bude mít výrobek lehkou, gelově mléčnou konzistenci a zároveň tato látka podporuje stabilitu výsledné emulze.


Při úpravě pH je vždy nutné postupovat pomalu a přidávat kyselinu mléčnou po kapkách, protože uvedené množství je pouze orientační. Množství kyseliny mléčné závisí na mnoha faktorech, jako je přesnost vážení a dávkování, kvalita surovin atd. Po každém přidání kyseliny mléčné směs důkladně promíchejte a kontrolujte pH, dokud nedosáhnete hodnoty mezi 4,5-5,5. Je dobré upravit pH i v případě, že používáte konzervační látky Euxyl PE 9010 nebo Spectrastat G2 (tyto konzervační látky jsou aktivní i mimo kyselé pH), protože pokožka lépe snáší výrobky, jejichž pH je mírně kyselé a blíží se fyziologickému pH pokožky.


Pokud se rozhodnete konzervovat přípravkem Cosgard, Euxyl K903 nebo Euxyl PE 9010, přidejte konzervant až po konečné úpravě pH vychlazeného výrobku. Tyto konzervační látky jsou citlivé na vyšší teploty. Naproti tomu Spectrastat G2 je třeba před použitím zahřát na teplotu přibližně 45 °C a teprve poté přidat do emulze. Ideální je, když má výrobek stejnou teplotu (45 °C). V tomto případě lze úpravu pH provést i po přidání konzervačního prostředku, protože tento konzervační prostředek je účinný v širokém rozsahu pH.


Směs je poměrně viskózní a při míchání tyčovým mixérem může mít mírně nadýchanou/šlehanou konzistenci. Proto je vhodné zvolit jako nádobu pohárek nebo láhev s pumpičkou se širším hrdlem, aby se přípravek do nádoby lépe plnil.

Žena používa čistiace pleťové mlieko z prírodných surovín. Žena stojí pred ružovým pozadím.

ČISTICÍ PLEŤOVÁ VODA - SLOŽKY A JEJICH VÝZNAM

Následující řádky vás seznámí s jednotlivými surovinami používanými při výrobě čisticího pleťového mléka. Dozvíte se více o jejich možných záměnách nebo způsobech, jak si výrobek přizpůsobit.

DEMINERALIZOVANÁ VODA

Základem emulzí v kosmetice je obvykle demineralizovaná nebo destilovaná voda. Nepoužívejte běžnou vodu z vodovodu, a to ani po převaření nebo přefiltrování - minerály v ní obsažené mohou narušit stabilitu emulze nebo působení konzervačních látek.


Vodu v čisticí emulzi lze nahradit květinovými hydroláty, které prošly destilací, a neobsahují tak minerály. Právě díky hydrolátům mohou výrobky získat i příjemnou květinovou vůni, a není tedy nutné je dále parfémovat.

HYDROLÁT HAMMAMELU

Skvělým doplňkem pleťových čisticích mlék jsou hydroláty. Nejenže hydroláty dodávají výrobku jemnou vůni, ale také pomáhají zklidňovat pokožku a bojovat proti jejímu zarudnutí. Proto je hammamelový hydrolát vynikající složkou čisticích mlék.


Hammamelový hydrolát lze také nahradit jinými hydroláty nebo demineralizovanou vodou. mějte však na paměti, že jakákoli záměna v receptuře bude mít za následek také změnu pH, a tím i množství kyseliny mléčné potřebné k úpravě pH.

GLYCERIN

Pro hydrataci a zjemnění pokožky je dobré mít v čisticí pleťové vodě glycerin. Tato složka nejen hydratuje pokožku, ale pomáhá urychlit tvorbu gelu a zkracuje dobu důkladného promíchání xantanové gumy a slídového prášku.


Také z tohoto důvodu je dobré glycerin ze směsi nevynechávat. Pokud tak musíte učinit, podobných hydratačních vlastností dosáhnete při použití PCA sodného.

SLÍDOVÝ PRÁŠEK

Pro obarvení výsledného výrobku není nic jednoduššího než zvolit slídový prášek. Slídové prášky jsou k dispozici v široké škále barev, takže si vybere opravdu každý. Můžete je vzájemně kombinovat nebo přidávat jemné glitry či dvoubarevné pigmenty (těžší glitry mohou sedět na dně).


Slídové pudry je samozřejmě možné také zcela vynechat, výrobek bude mít bílou, mléčnou barvu.

XANTANOVÝ KAUČUK

Xantanová guma se v tomto výrobku používá k zahuštění a stabilizaci výsledné emulze. Tato látka tvoří s vodou husté gely již při nízkých koncentracích. Výslednou viskozitu výrobku proto můžete měnit i změnou dávkování. Pokud chcete mít tekutější výrobek, snižte obsah xantanové gumy o 0,1-0,2 %. Pro lepší zahuštění můžete obsah zvýšit maximálně na 1 %, poté je směs příliš tuhá na to, aby se dala pohodlně aplikovat.


Určitě nevynechávejte xantanovou gumu, bez ní nebude mít výrobek požadovanou konzistenci a mohly by nastat problémy s fázovou stabilitou. Možnou alternativou je guarová guma, která však zahušťuje o něco méně než xanthanová guma, takže jí možná budete muset použít o něco více, abyste dosáhli stejné viskozity. Zároveň jsme stabilitu čisticího mléka s guarovou gumou netestovali, takže nemůžeme zaručit, že se emulze nerozpadne.

OLIVEM 1000

K vytvoření emulze je zapotřebí emulgátor. V našem případě byl zvolen Olivem 1000 pro jeho snadné použití a dobrou snášenlivost s širším spektrem látek. Dbejte na to, abyste emulgátor nevynechali, fáze se nespojí. Pokud máte problém se stabilitou výrobku, zvyšte emulgátor o 0,5-1 %. Naopak nižší podíl přípravku Olivem 1000 způsobí, že výrobek bude tekutější (podíl přípravku Olivem 1000 však snižte až poté, co jste snížili obsah xantanové gumy a přesto jste nedosáhli požadovaného výsledku).

Alternativou k přípravku Olivem 1000 je Beautyderm K10.

MANDLOVÝ OLEJ

Prozmírnění pocitu silného mastění po čištění pleti byl do krému přidán mandlový olej. Tento olej je cenově dostupný a dobře se vstřebává do pokožky. Navíc nemá výraznou barvu ani vůni, která by rušila výsledný produkt. Jako náhradu této složky můžete zvolit jiný tekutý rostlinný olej nebo jejich kombinaci. Zvýšením podílu oleje dosáhnete pleťového mléka, které bude méně odmašťující a více vyživující a hydratační pro pokožku.

TENZIDY

K odmaštění a vyčištění pokožky je třeba do přípravku přidat tenzidy. Ideální je pracovat s tekutými tenzidy, protože se chcete vyhnout jejich dlouhodobému rozpouštění ve vodě. Skvělou volbou je kombinace decylglukosidu, který jemně odmašťuje a vytváří bohatou pěnu, s Proteol jablkem, který také odmašťuje pokožku, ale vytváří o něco krémovější, méně výraznou pěnu.


Ideální je tenzidy nezaměňovat, ale pokud tak musíte učinit, ujistěte se, že nekombinujete tenzidy s opačným nábojem (kationtové s aniontovými), protože by došlo ke vzniku sraženiny. Dodržujte také dávkování uvedené u každé suroviny, příliš vysoká konečná koncentrace účinných látek v tenzidech (tenzidy se neprodávají jako 100% roztoky, ale mírně zředěné) může při nadměrném mytí způsobit podráždění pokožky.


Pokud používáte glukosidy s alkalickým pH, vždy zkontrolujte pH konečného výrobku a upravte jej na kyselé (v rozmezí 4,5 až 5,5).

ESSENTIÁLNÍ OLEJ

Eukalyptus radiata je esenciální olej, který přináší svěží vůni. Do výrobku můžete samozřejmě zvolit i jiný esenciální olej. Před jeho použitím však zkontrolujte dávkování v pleťové vodě, například podle norem IFRA uvedených u výrobku.


Alternativou k esenciálním olejům jsou vonné oleje, které nabízejí ještě širší škálu vůní než esenciální oleje, protože váš výrobek tak může vonět po mnoha druzích ovoce. Opět dodržujte dávkování. Chcete-li vyrobit výrobek bez vůně, jednoduše vynechejte přídavek esenciálního oleje.

KYSELINA LAKTOVÁ

Pro úpravu pH byla zvolena kyselina mléčná. Jedná se o kyselinu, která se již prodává ve formě roztoku, takže si roztok nemusíte připravovat sami. Alternativou je kyselina citronová, kterou je však třeba nejprve rozpustit ve vodě, např. připravit 50% roztok kyseliny citronové, který pak použijete k úpravě pH. Návod, jak správně upravit pH, naleznete v pracovním postupu a v části Tipy a triky.

KONZERVANT

Vzhledem k tomu, že některé konzervační látky mají také tendenci za určitých podmínek narušovat stabilitu emulze, zejména pokud se do klasické emulze olej ve vodě přidávají tenzidy, připravili jsme čtyři šarže čisticího mléka, které se lišily pouze typem použitého konzervačního prostředku.


Bezprostředně po přípravě a během prvního týdne jsme u žádného z použitých konzervačních prostředků nezaznamenali fázovou separaci. Zvýšená stabilita je pravděpodobně způsobena vyšším obsahem xantanové gumy, která pomáhá nejen zahušťovat, ale také držet složky emulze pohromadě.


Po měsíci byly fáze u všech konzervačních látek stále spojené, ale u Cosgard Cleansing Lotion a Euxyl PE 9010 jsme zaznamenali mírné usazování výrobku (ztratila se část nadýchané/šlehané konzistence získané mícháním tyčovým mixérem, což však nesnižuje funkčnost výrobku).

UPOZORNĚNÍ

Jak již bylo uvedeno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita surovin a skladování.


Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem.


Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.

ČISTICÍ PLEŤOVÁ VODA - ZÁVĚR

Po odlíčení je nutné pleť očistit také od všech nečistot z pleti, které se na ní během dne usadily. Mohly by totiž ucpat póry a způsobit zánět. Proto po odlíčení použijte naši čisticí pleťovou vodu a dopřejte své pleti základní péči.

Pokud máte jakékoli dotazy, kontaktujte nás a napište nám na marketing@handymade.sk

Děkujeme skvělé Ivaně Jačalové za tento obsáhlý příspěvek s návody a potřebnými radami.

Do dalšího návodu na viděnou vám přejeme kreativní den.

Do saponátu, přátelé.