Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

Kosmetické jíly a jejich použití

Zpět na03. 03. 2020 Články
Jíly se v péči o pleť používají již po staletí a najdeme je téměř ve všech tradičních kosmetických a dokonce i lékařských procedurách. Jsou jedním z nejlepších zdrojů minerálů a dokonce se předpokládá, že již předkové člověka mohli jíly smíchané s vodou používat ke zklidnění podrážděné pokožky, ošetření ran nebo jako metodu čištění pleti.
Ve společnostech, které neztratily kontakt s přírodou, jako jsou američtí indiáni nebo některé africké kmeny, se jíly používají k obřadním léčebným praktikám i dnes.

Jíly si zachovaly své čestné místo v moderní kosmetice. Používají se především k péči o obličej, kde nejen vyživují pokožku v podobě masek a zábalů, ale také napomáhají procesu odstraňování odumřelých kožních buněk, čímž stimulují tvorbu nových epitelů.

Každý jíl má svůj specifický obsah minerálů. Stejně jako nenajdete dva identické otisky prstů, nenajdete v přírodě dva jíly s identickým složením. Liší se strukturou, barvou a složením v závislosti na zdroji, ze kterého pocházejí (zvětrávají).

Jíly mají několik funkcí:
???? vyživují
???? omlazují pokožku
???? exfoliují pokožku
???? zlepšují prokrvení pokožky
???? odstraňují nečistoty i z pórů
???? vytváří hladkou a zářivou pleť

Naše pleť vyžaduje péči po celý rok, ale právě v zimním období, kdy je pleť vystavena nepříjemným povětrnostním podmínkám, kdy také používáme tužší a silněji krycí kosmetické přípravky, je pleť mnohem více namáhána a vyžaduje i v tomto ohledu větší péči.

Stejně jako je lze použít v podobě pleťových masek, lze je použít i k vytvoření pudrů, zábalů, do mýdel, krémů, koupelových solí, tělových a obličejových čisticích přípravků nebo v závislosti na velikosti částic i pro účely peelingu celého těla.

Zároveň bychom vám rádi připomněli velmi důležitou informaci:
Na trhu jsou k dispozici různé úrovně kvality jílu. Pro kosmetické účely proto vybírejte jíly kosmetické kvality, které jsou speciálně upraveny a očištěny od těžkých kovů a dalších toxických látek, které se v jílech pro řemeslné a průmyslové účely stále vyskytují.

KAOLIN

Kaolinové jíly jsou jedny z nejuniverzálnějších a nejkvalitnějších jílů, které jsou k dispozici v různých barvách - bílé, žluté, červené, růžové. Můžete je použít prakticky v jakémkoli kosmetickém výrobku, kde by našly uplatnění jako prášek. Používají se v mýdlech, tělových pudrech, přípravcích pro péči o pleť, peelingu nebo koupelových směsích.
V naší nabídce je zastoupen bílý kaolin.
Díky své jemné struktuře a neutrální barvě je z kaolinových jílů nejpoužívanější. Je ideální pro jemné peelingové masky pro citlivou pokožku nebo do krémů na holení. Obsahuje oxid křemičitý a působí antibakteriálně a protizánětlivě.

Vyrobte si vlastní masku!

Jednodušší už to být nemůže :-) Začněte s jednou polévkovou lžící jílu, kterou smíchejte s takovým množstvím vody, abyste vytvořili hladkou pastu, kterou můžete nanést na pleť. Pokud chcete "vyšší level" :-), můžete si ji nechat namazat směs přizpůsobte konkrétnímu účelu ošetření - vodu nahraďte hydrolátem nebo gelem či šťávou z aloe vera, přidejte extrakt z CO2, bylinky nebo tinktury. Chcete snížit vysušující účinek jílu? Přidejte nosné oleje nebo maceráty. Masku naneste na obličej a nechte působit 5 až 15 minut v závislosti na citlivosti vaší pleti.



Stejný postup můžete použít u všech typů jílů.

BENTONIT

Bentonit je tvořen především vulkanickým popelem a minerálem zvaným montmorrillonit, který ve značné míře obsahuje ionty železa a hořčíku. Právě díky nim může mít bentonitový jíl kromě bílé barvy také šedou až jemně zelenošedou barvu.
Jeho charakteristickou vlastností je, že po přidání vody intenzivně bobtná a může dosáhnout až dvanáctinásobku svého původního objemu. Právě díky této vlastnosti smršťování a vysušování má vynikající schopnost odvádět z pokožky oleje a toxiny, a proto se výborně hodí k vytváření obkladů. Díky těmto schopnostem jej používáme v kosmetice, zejména v péči o pleť, ale také v lázeňské léčbě.

Kromě pleťových masek můžete jíl použít také k vytvoření tělové masky. Postup je totožný, jen k její přípravě budete potřebovat podstatně větší množství ingrediencí.



Bentonit je vhodný pro normální až mastné typy pleti. Vzhledem k jeho intenzivním vlastnostem se nedoporučuje pro suchou a citlivou pleť a ani pro mastnou pleť by se neměl používat častěji než jednou týdně a po použití se doporučuje pleť dostatečně hydratovat.

ILLIT

Zajímavostí je, že illity vznikají v podstatě dalším zvětráváním bentonitu (odtud název ultravětraný, jako extrémně zvětralý).
V naší nabídce najdete žlutý, zelený a růžový illit s francouzským přívlastkem, který jim byl přidělen na základě objevu prvních ložisek ve Francii. Naše illity jsou francouzského původu.



Illity jsou bohaté na přírodní stopové prvky a mají detoxikační vlastnosti, díky nimž odvádějí nečistoty z těla a uvolňují minerály do pokožky. Stimulují krevní oběh, odstraňují odumřelé kožní buňky, tonizují a posilují pojivové tkáně a zanechávají pokožku hladkou a zářivou.
Doporučují se pro suchou a citlivou pokožku.
Používají se v detoxikačních tělových zábalech, při výrobě mýdel, pleťových masek, obličejových nebo tělových peelingů a zkrášlujících koupelí, které zjemňují a zlepšují strukturu pokožky.

MAROCKÝ JÍL RHASSOUL/ GHASSOUL

Tento jemný béžový jíl se těží v údolí Atlasu v Maroku. Slovo rhassoul v arabštině znamená "omývat". Je známý také jako jíl ghassoul nebo marocký červený jíl. Ke kosmetickým účelům se používá již několik tisíc let. Používal se již ve starém Egyptě a dodnes se používá při různých detoxikačních lázeňských procedurách. Obsahuje řadu minerálů, z nichž nejhojnější jsou hořčík, draslík a oxid křemičitý. Kromě pokožky ji lze použít také jako zábal na mastné vlasy.

Je vhodný pro mastné typy pleti a stejně jako u předchozích jílů doporučujeme masku aplikovat jednou týdně. Jemně peelinguje, snižuje zarudnutí pleti a zlepšuje její strukturu a čistotu.

ZEOLIT

Tento ultrajemný světle béžový jíl se těží v Turecku a je bohatý na křemík, vápník, draslík a železo. Má vynikající schopnost absorbovat, ukládat a neutralizovat toxiny, takže je vhodnou detoxikační složkou kosmetických a lázeňských produktů.
Výhodou tohoto jílu je, že ačkoli se používá pro normální až mastnou pleť, je vhodný pro všechny typy pleti.
Je také velmi dobrou složkou pro bahenní masky, protože zlepšuje jejich konzistenci - jsou hladší a lépe se s nimi manipuluje, zejména při jejich odstraňování z pleti.
Jeho použití je všestranné: do detoxikačních bahenních koupelí, pleťových a tělových (i peelingových) masek, mýdel, přípravků proti akné, čisticích přípravků na obličej.

AUSTRALSKÉ JÍLY

Krásně zbarvené jíly k nám přicházejí z Austrálie. V naší nabídce najdete béžové, olivově zelené, modré a sytě červené jíly. Jsou vhodné pro suché i mastné typy pleti.

Béžové jsou vynikající pro stimulaci krevního oběhu a lymfatického systému, vhodné pro detoxikační zábaly, mýdla, pleťové masky, čisticí přípravky na obličej a tělo.
Červená je vhodná zejména pro suchou a citlivou pleť a zajímavostí je, že se díky své výrazné červené pigmentaci používá také k barvení vlasů.
Modrá se používá při ošetření mastné a problematické pleti, protože reguluje tok kožního mazu, čistí vlasové folikuly a rozpouští nečistoty na pokožce.
Olivově zelená odstraňuje nečistoty, stahuje póry a vyrovnává vylučování kožního mazu.



K podobným kosmetickým účelům se používá také sopečný popel, který však vytváří drsnější peeling, a také bahno získávané z Mrtvého moře, které je bohaté na mnoho minerálů (vápník, železo, hořčík, draslík) a je vynikající volbou pro lázeňské procedury a zábaly celého těla.

Navštivte náš obchod a vyberte si z naší široké nabídky jílů.

Který je váš oblíbený?

Článek pro vás připravil

Martina oboňová



Své náměty a připomínky nám posílejte na marketing@handymade.sk.

Zdroje: Hliněná hlína, která se používá k výrobě hlíny, je součástí balení:

https://www.fromnaturewithlove.com/soap/Clays.asp
https://www.naturalbeautyworkshop.com/my_weblog/2012/08/using-cosmetic-clays.html