Zľava -11% na všetky suroviny na tvorbu prírodnej kozmetiky v Handymade prebieha práve teraz. Uchmatnite si vonné či esenciálne oleje už teraz.

ZÁKLADNÍ SUROVINY

Suroviny pro výrobu šumivého nápoje

Také vás okouzlily obrázky a videa krásných bublinkových koupelí? Chtěli byste si sami vyrobit nějakou originální, ale nevíte, kde začít? Nabízíme vám přehled základních surovin pro výrobu domácích kosmetických pěnidel. Od této chvíle si můžete vyrábět vlastní bublifuky v pohodlí domova. Stačí vám k tomu tři základní ingredience!

Kyselina citronová

První základní složkou pro výrobu perlivé vody je kyselina citronová. V kosmetice se běžně používá ve své bezvodé nebo monohydrátové formě, rozdíly mezi nimi si představíme níže.
Podívejme se nyní na obecné vlastnosti kyseliny citronové bez ohledu na obsah vody v její molekule.

Kyselina citronová je organická kyselina, která se běžně vyskytuje v citrusových plodech a je to bílá krystalická látka. Je snadno rozpustná ve vodě a vodné roztoky se používají k regulaci pH výrobků.

Její použití v kosmetice zahrnuje schopnost kyseliny citronové snižovat pH, což zajišťuje reakce se zásadami, jako je jedlá soda, která se používá při výrobě šumivých tekutin. Zároveň díky své schopnosti snižovat pH pomáhá také částečně konzervovat kosmetické přípravky, není však náhradou konzervačních látek.

V šumivých nápojích reaguje kyselina citronová s jedlou sodou za uvolňováníCO2,
a vytváří pěnivou reakci. Pomáhá dosáhnout bublinkového efektu při koupání.

Bezvodá kyselina citronová a monohydrát - rozdíly

Rozdíl mezi bezvodou kyselinou citronovou a monohydrátem kyseliny citronové spočívá především v obsahu vody v těchto formách.

Bezvodá kyselina citronová je čistá forma kyseliny citronové bez vody. Používá se především
v případech, kdy je důležitá přesná kontrola obsahu vody ve složení. Naproti tomu monohydrát kyseliny citronové obsahuje jednu molekulu vody na jednu molekulu kyseliny citronové.

Obě formy kyseliny citronové, tj. bezvodá i monohydrát, lze použít při výrobě šumivých bomb. Ve většině případů je volba mezi nimi spíše otázkou preferencí a specifických požadavků na recepturu. Níže najdete některé faktory, které mohou ovlivnit vaši volbu.

  • Rozpustnost: monohydrát je lépe rozpustný ve vodě, zatímco bezvodá forma je méně hygroskopická (absorbuje méně vody) a není tak rychle rozpustná. Pokud chcete, aby se šumivá bomba rychle rozpouštěla ve vodě, může být lepší volbou monohydrát.

  • Obsah vody: Bezvodá kyselina citronová neobsahuje vodu, což může být žádoucí, pokud se snažíte minimalizovat přítomnost vody ve svém výrobku. Monohydrát obsahuje jednu molekulu vody na jednu molekulu kyseliny citronové.

  • Dostupnost: V některých případech může být jedna forma dostupnější než druhá. Vaše rozhodnutí proto může být ovlivněno tím, co je pro vás aktuálně dostupné. Ve většině případů záměna jedné formy kyseliny citronové za jinou nezpůsobí významnou změnu v receptuře.

Obě formy jsou bezpečné pro použití v kosmetických výrobcích, včetně šumivých bombiček,
za předpokladu dodržení správného dávkování a bezpečného zacházení. Vyzkoušejte obě formy a zjistěte, která vám vzhledem k vašim preferencím a požadavkům na výsledný výrobek vyhovuje lépe.

Jedlá soda (jedlá soda)

Jedlá soda je další látkou nezbytnou k vytvoření základu pro šumivé bomby. Mnozí z vás ji jistě najdou ve své kuchyni, ale pojďme se nyní podívat na její využití v kosmetice.

Jedlá soda je zásaditá látka, takže při styku s vodou pomáhá zvyšovat pH vodných roztoků. Z tohoto důvodu se kromě šumivých nápojů používá i v kosmetice k regulaci pH, protože manipulace s ní vyžaduje méně bezpečnostních opatření ve srovnání s hydroxidem sodným. Jedlá soda je uhličitan.

Kromě toho je jedlá soda oblíbená také pro výrobu čisticích prostředků pro domácnost,
používá se také k mytí vlasů metodou bez šamponu.

V perlivých nápojích je jedlá soda zásaditou složkou, která reaguje s kyselinou citronovou.
Při kontaktu s vodou uvolňuje již zmíněnýCO2 a vytváří bublinky.

Kukuřičný škrob

Poslední složkou, která tvoří základ perlivých nápojů, je kukuřičný škrob. Samozřejmě můžete použít i jiné druhy škrobu, ale kukuřičný škrob je snadno dostupný a dostatečně jemný,
a vytváří tak požadovanou strukturu šumivého nápoje.

Kukuřičný škrob je jemný bílý prášek, který se používá také v potravinářství.
Mezi jeho hlavní vlastnosti patří schopnost vázat oleje a tuky, čímž přirozeně odmašťuje pokožku. Proto se používá v dětských a pleťových pudrech, suchých šamponech a dokonce i v tělových máslech, která zmírňují pocit mastnoty na pokožce.

Kukuřičný škrob najdete v mnoha suchých a pudrových kosmetických přípravcích,
stejně jako v čistých produktech na bázi oleje. Pomáhá regulovat lesk pleti, takže se bez něj při výrobě dekorativní kosmetiky neobejdete. Navíc je velmi šetrný k pokožce, takže najde své uplatnění i v dětských výrobcích.

Do šumivých nápojů lze kukuřičný škrob přidávat pro zjemnění a zlepšení struktury šumivých nápojů.
Je také savý, a tak na sebe váže oleje přidávané při výrobě šumivých nápojů.

Výroba domácího šumivého nápoje - tipy
a triky

Při výrobě domácích šumivých nápojů do koupele je důležité dodržovat několik opatření
a vzít v úvahu několik faktorů. Následující řádky přinášejí přehled věcí, na které byste si měli dát pozor.

  • Pracovní podmínky: Pracujte v dobře větraném prostředí, abyste minimalizovali vdechování prachu, zejména při manipulaci s práškovými přísadami, jako je soda, kyselina citronová a kukuřičný škrob.

  • Ochrana pokožky: Při manipulaci s chemickými látkami používejte rukavice na ochranu pokožky rukou. Soda, kyselina citronová nebo esenciální oleje mohou být pro citlivou pokožku obzvláště dráždivé, proto dbejte na ochranu rukou.

  • Ochrana dýchacích cest: Pokud pracujete s práškovými surovinami, nezapomeňte používat respirátor nebo jinou ochrannou masku, abyste minimalizovali vdechování prachu.

  • Přesné měření a vážení: Je důležité suroviny přesně měřit a vážit, abyste dosáhli správného poměru a konzistence látek ve směsi.

  • Bezpečné suroviny: Používejte pouze bezpečné a nezávadné suroviny. Ujistěte se, že suroviny,
    které používáte, jsou určeny ke kosmetickému použití a nejsou po záruce.

  • Skladování: Šumivé přípravky skladujte na suchém místě, aby nedošlo k jejich předčasné aktivaci.

Použití hotového šumivého přípravku je snadné, stačí jej vhodit do vody a vychutnat si bublinkovou koupel
s příjemnou vůní a přídavkem hydratačních olejů. Nezapomeňte, že vůni a barvu si můžete přizpůsobit podle svých preferencí přidáním různých esenciálních olejů a barviv,
například slídových prášků.