Gel na obličej s kyselinou hyaluronovou

Zpět na28. 07. 2022 Návody

Pleťový gel s kyselinou hyaluronovou má lehkou texturu, rychle se vstřebává a má hydratační účinky. Vyrobte si ho s námi.

Pleťový gél s kyselinou hyalurónovou je v bielej plastovej nádobke na bielom pozadí. Cez nádobku je opretá priehľadná plastová lyžička.

Pokud máte zájem o netradiční formu pleťového gelu, který není vytvořen s použitím rostlinných gum, vyzkoušejte náš gel s kyselinou hyaluronovou. Hydratační složení gelu na obličej bez zbytečně vysokého obsahu olejů umožňuje jeho rychlé vstřebání do pokožky, a tím zajištění požadované hydratace.
K vytvoření emulze byl použit slunečnicový lecitin, se kterým se v receptech obsahujících vodu pracuje o něco obtížněji, takže tento návod je vhodný zejména pro zkušenější.

PLEŤOVÝ GEL S KYSELINOU HYALURONOVOU - SLOŽENÍ

Jak již bylo zmíněno, lehký pleťový gel s kyselinou hyaluronovou obsahuje vodu, ale také malé množství olejů, které pleť vyživují. Součástí je také třtinový skvalan, který je skvělou náhradou olejů, protože se rychle vstřebává do pokožky a netvoří na ní mastný film.

SLOŽENÍ fáze %
A,B Demineralizovaná voda 81,89
A Kyselina hyaluronová HMW 1,00
A Glycerin 10,00
B Slunečnicový lecitin 3,00
Třtinový skvalan 1,00
C Jojobový olej 2,00
C Esenciální olej z citronové trávy 0,10
D Euxyl PE 9010, konzervační látka 1,00
Plastový kelímek, mléko

Suroviny na výrobu pleťovéo gélu s kyselinou hyalurónovou vo fľaškách, sáčkoch a nádobkách na bielom pozadí.

OBLIČEJOVÝ GEL S KYSELINOU HYALURONOVOU - POSTUP

1. Dezinfikujte veškeré náčiní nebo nádoby a obaly, které budete používat nebo které jinak přijdou do styku se surovinami, např. etanolem.
2. Odvažte demineralizovanou vodu do jedné nádoby. Do druhé nádoby připravte směs kyseliny hyaluronové a glycerinu, dobře promíchejte, dokud nevznikne hustá kaše, nechte stát, zatímco budete připravovat ostatní přísady.
3. Do třetí nádoby odvažte slunečnicový lecitin a přidejte k němu asi desetinu objemu již odvážené demineralizované vody. Dobře promíchejte, nejlépe pomocí napěňovače mléka nebo tyčového mixéru (pro větší objemy), slunečnicový lecitin potřebuje čas na hydrataci (alespoň 30 minut), jinak se zcela nerozpustí. Každých 30 minut důkladně promíchejte, dokud se lecitin zcela nerozpustí.
4. V jiné nádobě odvažte složky fáze C (jojobový a esenciální olej a třtinový skvalan). Přidejte tyto suroviny (fáze C) do důkladně promíchaného roztoku slunečnicového lecitinu za stálého míchání.
5. Do směsi glycerinu a kyseliny hyaluronové přidávejte po malých dávkách za stálého míchání zbývající vodu, dokud nevznikne hustý gel, který může obsahovat hrudky (více informací naleznete v části Tipy a triky).
6. Za stálého míchání přidejte gel do směsi lecitinu a olejů a velmi důkladně promíchejte, aby se všechny složky spojily.
7. Poté přidejte konzervační prostředek a směs opět důkladně promíchejte.
8. Je dobré nechat směs v nádobě zakryté potravinovou fólií přes noc, aby měla kyselina hyaluronová dostatek času na důkladnou hydrataci.

OBLIČEJOVÝ GEL S KYSELINOU HYALURONOVOU - TIPY A TRIKY

Použití slunečnicového lecitinu při výrobě emulzí může být někdy náročné, protože práce s ním není zrovna nejjednodušší. Proto byl použit při výrobě pleťového gelu
s kyselinou hyaluronovou použita metoda emulze za studena, která práci trochu usnadňuje a zároveň citlivé suroviny nejsou vystaveny zvýšeným teplotám. Zjistěte více o dalších tipech a tricích, jak vyrobit pleťový gel s kyselinou hyaluronovou.


Před spojením olejových surovin a vodného gelu s kyselinou hyaluronovou je nutné důkladně rozmíchat slunečnicový lecitin ve vodě. Během počátečního míchání jistě zjistíte, že ve vodě zůstávají hrudky nerozmixovaného lecitinu. Abyste množství těchto hrudek snížili, pomůže vám, když k míchání lecitinu použijete napěňovač mléka nebo tyčový mixér (pro větší objemy); pokud použijete skleněnou tyčinku nebo lžíci, většina lecitinu má tendenci ulpívat na lžíci.


Po hydrataci lecitinu (obvykle stačí 30 minut nebo déle) a následném intenzivním míchání byste již neměli ve směsi vidět kousky nerozmíchaného lecitinu.
V tomto okamžiku je čas přidat zbývající přísady.


Důležité je také skladování pleťového gelu, vyhněte se místům s velkými výkyvy teplot (malé uzavřené koupelny, auto v létě apod.). Také přímé intenzivní sluneční světlo může způsobit rozpad emulze. Před každým použitím je dobré směs promíchat, protože lecitin poskytuje méně stabilní emulzi.


Pokud se emulze stále roz padá (voda se odděluje od olejů), směs změnila barvu nebo zápach, přestaňte výrobek používat, gel je již pravděpodobně zkažený. Vzhledem k tomu, že lecitin obsahuje zdroj fosforu pro mikroorganismy (obvykle je růst mikroorganismů v kosmetice omezen nedostatkem živin, mezi které patří i fosfor), vydrží takový výrobek i po použití konzervačního prostředku maximálně několik týdnů, proto je vhodné vyrábět menší dávky, abyste měli vždy po ruce čerstvý gel.

PLEŤOVÝ GEL S KYSELINOU HYALURONOVOU - SLOŽKY A JEJICH VÝZNAM

Níže naleznete popis jednotlivých složek použitých k výrobě obličejového gelu s kyselinou hyaluronovou. Dozvíte se také více o jejich funkci ve výrobku, jejich možných záměnách nebo změnách dávkování.

DEMINERALIZOVANÁ VODA

Jelikož vytváříme klasický gel na bázi vody, neobejdeme se v receptuře bez použití demineralizované vody. Tato voda neobsahuje minerály, které by mohly narušit stabilitu výrobku, což je důležité zejména při vytváření emulzí, jako v tomto případě, protože změna podmínek může někdy způsobit rozpad emulze. I proto je při výrobě kosmetických přípravků důležité používat demineralizovanou nebo destilovanou vodu.


Možnou náhradou demineralizované vody jsou květinové hydroláty. Tyto látky byly rovněž vytvořeny destilací s vodní parou, ale při destilaci byly použity jiné rostliny. V květinových hydrolátech se tak nacházejí různé rostlinné složky, které jim dodávají charakteristické vlastnosti a jemnou květinovou vůni.


V tomto případě můžete část nebo celou demineralizovanou vodu nahradit květinovými hydroláty. Pokud však mají hydroláty velmi odlišné pH od vody, může to mít vliv na stabilitu emulze.

KYSELINA HYALURONOVÁ HMW

Kyselina hyaluronová s vysokou molekulovou hmotností (HMW) je skvělá pro vytváření hustých gelů na bázi vody, které se nejen dobře aplikují, ale také poskytují pokožce účinnou hydrataci. Až vyzkoušíte výrobek obsahující kyselinu hyaluronovou, pochopíte, proč je tato složka špičkovou ingrediencí pro hydrataci a zvlhčení pokožky.
HMW kyselinu hyaluronovou lze také nahradit alternativou s nižší molekulovou hmotností, LMW, která díky menším částicím proniká hlouběji do pokožky. Na druhou stranu LMW kyselina hyaluronová nemá schopnost vytvářet tak husté a pevné gely jako HMW kyselina hyaluronová, takže pokud hledáte
chcete gelovější konzistenci, ale zároveň chcete, aby váš přípravek měl účinky LMW kyseliny hyaluronové, pak oba typy kyseliny hyaluronové kombinujte.

GLYCERIN

Jedním z nejběžnějších zvlhčovačů pleti je glycerin. Tato bezbarvá sirupovitá látka se dobře rozpouští ve vodě a umožňuje práškovým složkám, v tomto případě kyselině hyaluronové, rychlejší hydrataci. Glycerin není v receptuře nezbytný, ale jeho přítomnost sníží tvorbu hrudek a výsledné hrudky kyseliny hyaluronové rychleji zmizí.


S množstvím glycerinu v receptuře si můžete pohrát, pokud chcete dosáhnout většího hydratačního účinku pleťového gelu na pleť.

SLUNEČNICOVÝ LECITIN

Emulgátorem v receptu na gel s kyselinou hyaluronovou je slunečnicový lecitin. Tato látka se někdy získává jako vedlejší produkt při rafinaci oleje a je tvořena sloučeninami, které umožňují spojení polárních a nepolárních látek, tj. vody a olejů. Slunečnicový lecitin je hustá tmavě hnědá látka podobné konzistence jako med, která se ve vodě mísí o něco obtížněji. Náhradou slunečnicového lecitinu může být sójový lecitin s podobnými vlastnostmi.


Také kvůli tmavé barvě slunečnicového lecitinu má výsledný produkt béžovou barvu. Pokud se vám tato barva nelíbí, můžete se pokusit toto barvivo překrýt například slídovým práškem. Přidejte tyto prášky do směsi glycerinu a kyseliny hyaluronové a dobře promíchejte, aby vznikla hustá kaše. Tím zajistíte rovnoměrnější rozptýlení slídového prášku ve výrobku.


Jak již bylo uvedeno, slunečnicový lecitin obsahuje fosfátovou skupinu obsahující fosfor, která zajišťuje vazbu na vodu; na druhé straně je zdrojem tohoto nezbytného prvku pro mikroorganismy,
a proto mají výrobky na bázi vody obsahující slunečnicový lecitin o něco kratší dobu trvanlivosti. Při správném skladování a uchovávání vydrží maximálně několik týdnů, proto je lepší vyrábět menší dávky.


Na druhou stranu slunečnicový lecitin umožňuje tvorbu emulzí za studena, díky čemuž není nutné vystavovat rostlinné oleje zbytečnému teplu, a lecitin vytváří hedvábně jemný pocit na pokožce, který oceníte.

JOJOBOVÝ OLEJ

Pro účinnější hydrataci byl v receptuře použit také jojobový olej, který ocení smíšená nebo dokonce suchá pleť. V tomto případě jsme sáhli po jojobovém oleji, který se dobře vstřebává do pokožky a nezanechává mastný film
a je to univerzální olej pro mnoho kosmetických produktů.
Jojobový olej však není jediným olejem, který můžete použít. Nebojte se sáhnout po jakémkoli jiném rostlinném oleji, který máte rádi. Případně tento olej nahraďte třtinovým skvalanem, pokud ho nemáte po ruce. Můžete také zvýšit podíl oleje v receptuře, ideálně o 1-2 %, jinak by se musel změnit i podíl slunečnicového lecitinu.


Pokud z receptu vynecháte jak olej, tak třtinový skvalen, odpadne nutnost použití emulgátoru (slunečnicového lecitinu) a získáte pouze čistý gel s kyselinou hyaluronovou.

TŘTINOVÝ SKVALAN

Třtinový skvalan je olejovitá tekutina vyhledávaná kosmetickým průmyslem, protože se do pokožky vstřebává ještě rychleji než běžné oleje a účinně vyživuje pokožku bez pocitu mastnoty. Třtinový skvalan tak může v recepturách nahradit oleje.
Třtinový skvalan je navíc velmi stabilní a dodává pokožce pružnost, čímž pomáhá doplňovat úbytek této látky v kůži, protože produkce skvalanu s věkem klesá. Skvalan se také velmi dobře hodí jako součást podkladové báze pod make-up.

ÉTERICKÝ OLEJ - CITRONOVÁ TRÁVA

Jemnou citrusovou vůni dodá vašim výrobkům esenciální olej z citronové trávy. Výhodou tohoto oleje je skutečnost, že,
že citronová tráva není citrusová, i když citrusovou vůni má. Z tohoto důvodu není klasifikována jako fotosenzitivní olej, který by mohl způsobit alergickou reakci na pokožce vystavené slunci. To je také důvod, proč můžete využívat výrobky
s citrusovou vůní i v létě.


Esenciální olej z citronové trávy lze samozřejmě nahradit jiným esenciálním olejem, ale je dobré zvolit takový esenciální olej, který není fotosenzitivní, protože se jedná o výrobek, který nelze smýt. Nebo můžete sáhnout po vonných olejích, které nabízejí širokou škálu vůní, včetně ovocných.
Vzhledem k tomu, že slunečnicový lecitin má výraznou vůni, která nemusí být každému příjemná, je dobré zvolit alespoň malé množství vonného nebo esenciálního oleje, který vůni slunečnicového lecitinu překryje.

KONZERVANT

Ke konzervaci výrobku byl zvolen konzervant Euxyl PE 9010, který je účinný jak v kyselém, tak v zásaditém pH, a je proto dobrou volbou, zejména pro začátečníky. Konzervační látka je v pleťovém gelu nezbytná zejména proto, že,
protože výrobek obsahuje jak vodu, tak slunečnicový lecitin, proto použití konzervačního prostředku nepodceňujte.


Samozřejmě můžete sáhnout i po jiných širokospektrálních konzervačních látkách, ale nezapomeňte si ověřit, zda budou účinné při pH vašeho výrobku. Pokud se chystáte upravit pH výrobku, vyzkoušejte to nejprve na menších šaržích, protože velká změna pH může způsobit rozpad emulze.

UPOZORNĚNÍ

Jak bylo uvedeno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad nebo skladování.


Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem.


Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.

OBLIČEJOVÝ GEL S KYSELINOU HYALURONOVOU - ZÁVĚR

Pleťový gel s kyselinou hyaluronovou je skvělým pomocníkem zejména v horkém létě. Dodává pleti hydrataci, aniž by ji zbytečně zatěžoval. Máte ho již doma?

Pokud ne, vyrobte si ho podle návodu na našem blogu. Pokud máte nějaké zlepšováky, zkušenosti nebo dotazy ohledně výroby přírodní kosmetiky, určitě nám napište na marketing@handymade.sk

Děkujeme Ivaně Jačalové za skvělý příspěvek, který pro nás připravila.

Těšíme se na vaše příspěvky.

A zatím - jen tak dál, přátelé.