Tvorivý apríl v Handymade pokračuje zľavou -10% na všetko suroviny na tvorbu kozmetiky.

Loupací kostky

Zpět na08. 09. 2022 Návody

Peelingové kostky představují skvělou dávku změkčujícího peelingu na jedno použití. Na jednu koupel stačí jedna nebo dvě kostky

Jednoduché na přípravu, ale velmi účinné - to jsou také peelingové kostky, které můžete použít nejen ve vaně, ale i ve sprše. Jejich příprava není vůbec složitá a zvládnou ji i začátečníci. Díky široké škále dostupných barev a vůní si můžete vytvořit peelingové kostky přesně podle svých představ.

PEELINGOVÉ KOSTKY - SUROVINY

Suroviny na výrobu peelingových kociek v hnedých sáčkoch a nádobách na bielom pozadí.

K výrobě peelingových kostek potřebujete několik základních surovin, v první řadě peelingové částice, v našem případě peelingovou mořskou sůl, dále recept vyžaduje mýdlovou hmotu a olej. Vůně a barva jsou pouze doplňkové, ale díky nim můžete z obyčejných peelingových kostek vytvořit neodolatelný dárek.

SLOŽENÍ %

Mořská sůl jemně mletá 52,80
Mýdlová hmota ZENIOSOAPBASE neroztíratelná, transparentní 38,00
Neutrální olej MCT caprylis 8,00
Esenciální olej 1,20
Slídový prášek podle potřeby
Třpytky jemné kosmetické stříbro podle potřeby
Obdélníky silikonové formy ---

Připravili jsme pro vás čtyři krásné pastelové kombinace barev a vůní, ale vaší fantazii se meze nekladou a můžete si vytvořit exfoliační kostky jen pro vás.

Slída, limetkově zelený borovicový esenciální olej

Slída, Bonny buttercup žlutý esenciální olej Ylang ylang

Slída, Jemná ametystová fialová Levandulový esenciální olej

Slída, Sunset dazzler pink Esenciální olej geranium

PEELINGOVÉ KOSTKY - POSTUP

1. Všechny pomůcky, obaly a nádoby vydezinfikujte, například etanolem.
2. Jednotlivé přísady a formu si připravte předem - po spojení s ostatními přísadami směs na peelingové kostky velmi rychle tuhne a nebudete mít čas navážit ostatní přísady.
3. V jedné nádobě odvažte mořskou sůl, v druhé nádobě směs oleje, slídového prášku, třpytek a esenciálního oleje a připravte si silikonovou formu.
4. Ve třetí nádobě (tepelně odolné) odvažte mýdlovou hmotu. Nádobu vložte na několik vteřin do mikrovlnné trouby (pozor, aby mýdlo nebublalo) nebo na vodní lázeň, dokud se hmota nerozpustí.
5. Do rozpuštěné hmoty ihned přidejte olejovou směs a dobře promíchejte, poté přidejte sůl, rychle promíchejte a ihned naplňte připravenou formu. Směs po přidání soli a oleje velmi rychle tuhne, takže se nevyplatí čekat.
6. Nechte směs ztuhnout, poté tuhou hmotu vyjměte z formy a můžete ji nakrájet na menší kousky nebo si ponechat ty větší - a vaše peelingové kostky jsou hotové.

Peelingové kocky v rôznych farbách zatvorené v sklenených nádobách na bielom pozadí.

LOUPACÍ KOSTKY - TIPY A TRIKY

Výroba peelingových kostek vyžaduje trochu zručnosti a předchozí přípravy, protože směs po přidání soli opravdu rychle tuhne, ale ani začátečníci se jejich výroby nemusí obávat. Pokud směs příliš ztuhne, můžete ji znovu zahřát. V tomto případě je vhodnější vodní lázeň, protože rychlý ohřev v mikrovlnné troubě je sice rychlý, ale přidané éterické oleje tím trpí, protože jsou citlivé na teplo. Mohou se z výrobku rychleji uvolňovat nebo se mohou rozkládat.


Když se směs olejů přidává do roztavené mýdlové hmoty, může se stát, že část oleje zůstane na povrchu mýdlové hmoty i po smíchání. V takovém případě směs ještě jednou rychle promíchejte a pokračujte v receptuře. Přidaná sůl pak pomůže dostat oleje do mýdlové hmoty.


Je dobré mít připravenou silikonovou formu, protože její pružnost usnadní vyjmutí hotových kostek peelingu. Můžete použít i jiné typy forem, ale kostky peelingu se budou z tuhých forem hůře vyjímat (můžete je zkusit vyložit pečicím papírem).


Pokud směs před nalitím do formy dostatečně nepromícháte, může část oleje zůstat na dně formy. To vám nebrání v použití peelingových kostek, pouze přijdete o část oleje.

PEELINGOVÉ KOSTKY - PŘÍSADY A JEJICH VÝZNAM

Níže vám představíme jednotlivé suroviny, ze kterých se peelingové kostky skládají. Podíváme se na jejich význam pro recept a také si povíme o možných náhradách nebo záměnách.

MOŘSKÁ SŮL

Základem peelingu je mořská sůl. V tomto případě byla zvolena jemně m letá mořská sůl; hrubozrnná mořská sůl má příliš velké částice, které by mohly při používání výrobku dráždit pokožku. Mořská sůl je skvělá v tom, že obsahuje mnoho minerálů a pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky. Působí také jako přírodní konzervant výrobku.


Není to však jediná sůl, kterou lze použít k výrobě exfoliačních kostek. Dobrou alternativou je také jemně mletá himálajská sůl , jen je třeba počítat s tím, že himálajská sůl má růžovou barvu, a tak se to projeví i na výsledné barvě výrobku, pokud použijete další barviva.

Skvělou volbou je také epsomská sůl. Jelikož je poměrně jemně mletá a má bílou barvu, vaše slídové prášky tak krásně vyniknou a zároveň je epsomská sůl skvělá na unavené nebo bolavé svaly.


Kromě soli můžete sáhnout i po jiných exfoliačních prostředcích. Oblíbený je klasický bílý krystalový cukr, ale klidně sáhněte i po hnědém cukru. Existuje také například mletá pemza, která je poměrně jemná, ale má šedavou barvu, která nemusí každému vyhovovat.


Existují také různé mleté mušle, které lze použít jako peeling. Při jejich použití však přidejte do výrobku konzervační prostředek, protože by mohl zplesnivět, pokud by zůstal delší dobu ve styku s vodou, například v mýdlence, ve které zůstala voda.


Můžete si také pohrát s poměrem soli v receptu. Pokud chcete pevnější kostky, zvyšte množství soli a mýdlové hmoty na úkor oleje. Naopak pro měkčí kostky, které můžete drhnout prsty, snižte množství mýdlové hmoty a přidejte olej a sůl.

MÝDLOVÁ HMOTA

Základem, který spojí všechny složky receptu a zajistí čisticí účinky, je mýdlová hmota. Můžete sáhnout po téměř jakémkoli druhu mýdlové hmoty. Vhodné jsou zejména bezbarvé nebo bílé mýdlové hmoty, které nechají vyniknout přidanému slídovému prášku. Pokud se nemůžete rozhodnout pro konkrétní mýdlovou hmotu, sáhněte po hmotách, které tuhnou pomaleji, což usnadní práci s peelingovou směsí.


Množství mýdlové hmoty v receptu ovlivňuje tuhost výsledných peelingových kostek, takže si můžete vyrobit kostky přesně podle svých představ.

MCT CAPRYLIS - NEUTRÁLNÍ OLEJ

Skvělým olejem, který dobře snáší tepelnou úpravu, je MCT caprylis. Je to neutrální olej bez barvy a vůně, takže se skvěle hodí pro kombinaci s barvivy a esenciálními oleji, protože nepřebíjí jejich vůni. Je také velmi odolný vůči oxidaci, takže vaše výrobky zůstanou déle čerstvé.


Kromě MCT caprylis můžete sáhnout po jakémkoli jiném rostlinném oleji. Je lepší volit oleje bez výrazné vůně nebo barviva, pokud nechcete do výrobku přidávat vlastní barviva a esenciální nebo vonné oleje. Zkuste například frakcionovaný kokosový olej, který je bezbarvý.

ESSENTIÁLNÍ OLEJ

Esenciální oleje byly použity k provonění celého výrobku. Připravili jsme čtyři kombinace esenciálních olejů a slídových prášků. Můžete však sáhnout po jakémkoli éterickém oleji, ale dodržujte dávkování uvedené v dokumentu IFRA pro každý olej, abyste předešli alergické reakci na příliš vysokou dávku oleje.


Do peelingových kostek můžete přidat také vonné oleje, které nabídnou ještě širší škálu vůní, včetně ovocných. Na výběr je opravdu široká škála vůní a peelingové kostky jsou skvělým místem pro experimentování s novými vůněmi.

MIKOVÝ PRÁŠEK

K obarvení peelingových kostek byl použit slídový prášek, konkrétně čtyři různé barvy, které poskytly příjemné pastelové odstíny. Do výrobku můžete přidat libovolné množství slídového prášku, abyste dosáhli požadovaného odstínu.


Chcete něco lesklejšího? Neváhejte a zvyšte množství kosmetických třpytek ve výrobku. K dispozici máte opravdu širokou škálu různých barevných třpytek. Případně vyzkoušejte dvoubarevné pigmenty, které dodají lesk dvou barev najednou.

Žena v sprche používa peelingové kocky a rozotiera si ich po chrbáte.

UPOZORNĚNÍ

Jak již bylo zmíněno, můžete experimentovat s domácími recepty, abyste dosáhli požadovaných vlastností. Konečný výsledek však může ovlivnit mnoho faktorů, jako je vlhkost, teplota, kvalita přísad a skladování.


Před použitím jakékoliv suroviny k výrobě kosmetického přípravku se seznamte s jejími vlastnostmi, doporučeným dávkováním, podmínkami skladování nebo bezpečného zacházení. Každá surovina může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, proto doporučujeme před použitím výrobku zjistit, zda netrpíte alergií na některou ze surovin nebo na celý výrobek, např. kožním testem.


Pokud máte velmi citlivou pleť nebo pleť se silným sklonem k akné či jiné kožní a zdravotní problémy, doporučujeme vám, abyste se před použitím nového výrobku na vaši pleť poradili s lékařem, ať už se jedná o domácí kosmetický výrobek, čistou surovinu nebo komerčně dostupný výrobek.

PEELINGOVÉ KOSTKY - ZÁVĚR

Udělaly na vás peelingové kostky stejný dojem jako na nás? Praktický a dokonce i estetický kosmetický přípravek, který vyhlazuje pokožku a ještě pěkně vypadá, není nikdy na škodu. Největší výhodou těchto kostek je, že si je s námi můžete vyrobit v pohodlí domova.

Pokud máte jakékoli dotazy ohledně návodu nebo použitých ingrediencí, kontaktujte nás na marketing@handymade.sk

Tento skvělý návod na loupací kostky pro vás připravila Ivana Jačalová.

Těšíme se na vás v dalším návodu nebo článku.

Dělejte myelinaci, přátelé.