RSPO

Zpět na02. 12. 2022 Články

Podívejte se s námi na certifikaci RSPO a palmového oleje

Pokud jste na trhu hledali palmový olej z udržitelných zdrojů, pravděpodobně jste již narazili na tyto produkty
s touto zkratkou nebo organizací. RSPO neboli Kulatý stůl pro udržitelný palmový olej poskytuje celosvětový standard pro udržitelný palmový olej. Pokud však o této certifikaci slyšíte poprvé, nezoufejte, v tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Roztečený palmový olej s olejovými okami a zlatožltou farbou.

CERTIFIKACE RSPO

Výrobci i spotřebitelé stále více zohledňují důsledky a ekologickou stopu výroby oleje. Zejména palmový olej, který je někdy spojován s
spojován s ekologicky nešetrnými a neudržitelnými postupy.


Vzhledem k rostoucím požadavkům na udržitelné získávání surovin a celosvětovým obavám z neudržitelné produkce palmového oleje vznikla certifikace RSPO. Tento certifikát slouží zákazníkům jako záruka, že výroba palmového oleje probíhá ekologicky udržitelným způsobem.


Výrobci palmového oleje získávají certifikát poté, co projdou přísnou kontrolou výrobních a pěstitelských postupů. Teprve po splnění všech požadavků založených na zásadách a kritériích RSPO je udělen certifikát. Zároveň v případě negativní změny ve výrobě a výrobním procesu může být certifikát odebrán. Kromě toho je celý zpracovatelský řetězec monitorován, aby se zabránilo mísení certifikovaných olejů s necertifikovanými oleji nebo oleji získanými neekologickými postupy
bez řádného označení výsledného produktu.

TYPY CERTIFIKACE

Existuje několik certifikací, které mohou výrobci získat. V případě čistého udržitelného palmového oleje existují dvě kategorie.


- IP (zachovaná identita) v tomto případě lze palmový olej vysledovat přímo k jeho jedinému zdroji.
- Segregovaný olej - v tomto případě je certifikovaný palmový olej z udržitelných zdrojů uchováván odděleně
od necertifikovaných, ale je získán smícháním několika certifikovaných palmových olejů od různých dodavatelů, tj. pochází z různých certifikovaných zdrojů. I v tomto případě lze u oleje dohledat jeho původní výrobce.


Existuje také označení Smíšený, kde palmový olej není 100% z udržitelných zdrojů,
ale vzniká smícháním palmového oleje z udržitelných a konvenčních zdrojů. Toto označení je mezi výrobci také běžné, protože se jedná o levnější a rychlejší proces než výroba 100% palmového oleje z udržitelných zdrojů.

CO SE ROZUMÍ POD POJMEM UDRŽITELNÝ PALMOVÝ OLEJ?

Možná vás také zajímá, co se rozumí pod pojmem udržitelný palmový olej. Podle směrnic RSPO se jedná o palmový olej, který byl získán za podmínky, že výrobci respektovali a zohlednili
místní obyvatelstvo
, nedošlo k odlesnění chráněných oblastí a dopad výroby na životní prostředí byl minimalizován.


Členství v RSPO automaticky neznamená, že výrobce vyrábí pouze certifikovaný palmový olej. Členství v RSPO však znamená časově omezený závazek k udržitelnější produkci a členové musí také prokázat plnění cílů, jichž mají dosáhnout. Předtím, než může člen RSPO získat certifikát pro vyrobený palmový olej, musí být schválena samotná výroba oleje.

Prales s cestou a západom slnka v strede.

PROČ SI VYBRAT CERTIFIKOVANÝ OLEJ?

O neudržitelnosti produkce palmového oleje z hlediska životního prostředí bylo napsáno mnoho. Nicméně faktem zůstává, že tento olej má všestranné využití od potravin až po kosmetiku a v případě několikanásobného zdražení by byl v některých výrobcích těžko nahraditelný.


Proto vznikají organizace, jako je RSPO, které se snaží přimět výrobce oleje k udržitelnějším postupům a zároveň vnést transparentnost do celého výrobního řetězce. Díky výročním zprávám členů RSPO je možné sledovat, kolik palmového oleje jednotliví výrobci používají a vyrábějí a jakou formu certifikace používají. Spotřebitelé tak mají před nákupem výrobku více informací a mohou se rozhodnout pro nákup výrobku vyrobeného z udržitelnějších surovin.

RSPO A ZÁVĚR

Už jste slyšeli o RSPO nebo certifikaci palmového oleje? Používáte ve svých výrobcích palmový olej?

Dejte nám vědět svůj názor nebo postřehy a pojďme zahájit konverzaci o certifikaci a kvalitě surovin na marketing@handymade.sk

Za přínosný článek děkujeme Ivaně Jačalové.