Výroba domácího krému

Zpět na12. 12. 2019 Návody
Pokračujeme v práci v dílně

Jak jsme avizovali včera, podíváme se blíže na postup výroby tužšího krému pro suchou pleť a lehkého pleťového krému pro pleť 25+.

Ještě předtím však několik teoretických informací:

* Je dobré mít složení pro výrobu krému, a vlastně jakéhokoli kosmetického výrobku, uvedeno v procentech. Je to jako s pečením, také je třeba dodržovat přesná množství. Z něj pak snadno vypočtete násobky nebo zlomková množství.

* Složení pro výrobu krému se většinou skládá z několika fází:
- fáze A bývá olejová fáze - obsahuje složky rozpustné v oleji
- fáze B je tedy vodná fáze - obsahuje složky rozpustné ve vodě
- fáze C obsahuje složky, které jsou přídatnými látkami a vyšší teplota směsi nezpůsobuje zhoršení výživových vlastností složek
- v receptech se může vyskytovat také fáze D - jedná se o složky, které jsou citlivé na vyšší teploty, to znamená, že by mohly ztratit své nutriční vlastnosti, proto se přidávají až tehdy, když je teplota směsi přibližně pod 40 ̊C, nebo je dobré znát citlivé teplotní limity používaných složek a přidávat je až po dosažení tohoto limitu
- pokud fáze C a D tvoří suchou směs, nebojte se, že máte špatný recept, a klidně vezměte menší množství glycerinu nebo hydrolátů z vodné fáze, abyste zajistili homogenní hmotu obou fází - nejlépe je do emulze přidat tekuté nebo gelovité pevné látky, jinak hrozí, že i přes dobré promíchání budete mít v krému hrudky


Na obrázku připravená fáze C

* V receptuře můžete také kombinovat více emulgátorů nebo přidávat tzv. koemulgátory (jedná se především o čistě přírodní emulgátory, jako je včelí vosk, lanolin, sójový nebo slunečnicový lecitin, které samy o sobě nejsou dostatečně silné, aby směs dostatečně rozmělnily, ale jsou velmi výživné a zajišťují výbornou výslednou hustotu krému).
Jak vidíte, v našem receptu jsme použili dokonce 4 druhy emulgátorů - lanolin, včelí vosk, olivem1000 a cetylalkohol.


Při tvorbě našeho repectu jsme se inspirovali receptem Bári Loma

Jakmile máte vše naváženo, je postup jednoduchý:
Jednotlivé fáze se smíchají zvlášť a přidávají se jedna po druhé



Fáze A se smíchá s fází B a projde procesem energického šlehání metličkou (přesvědčili jsme se, že k vytvoření dobré emulze je potřeba pořádně máchnout rukou :-) emulgátor to sám nezvládne, takže klidně použijte kuchyňský mixér). Tento proces lze také provádět ve studené vodní lázni, aby se tvorba emulze a tuhnutí krému urychlilo.



Jakmile získáte správnou konzistenci, přidejte fázi C, kterou je také třeba důkladně promíchat.



A krém je hotový :-)
Směsnalijte do kelímků, nechte odstát a můžete nanášet.





Výroba krému na obličej už byla hračka :-)



V podstatě stejný postup jsme zopakovali na základě dalšího složení a tady je výsledek.



Pokud máte chuť vyrobit si krémy doma, všechny ingredience najdete v našem obchodě.

Máte také nějaký oblíbený recept na výrobu krémů? Podělte se o něj a o svůj výtvor na marketing@handymade.sk a my vás za něj odměníme.